Esita küsimus elik@nlib.ee

Kohus: London ei saa algatada Brexitit parlamendi toetuseta

03.11.2016

Suurbritannia kõrgem kohus otsustas neljapäeval, et valitsus ei saa alustada menetlust Euroopa Liidust lahkumiseks parlamendi heakskiiduta. Valitsus teatas pärast otsuse väljakuulutamist, et on pettunud ning kaebab otsuse edasi.

Kolmeliikmeline kohus otsustas, et peaminister Theresa Mayl ei ole õigust kasutada täitevvõimu ELi Lissaboni leppe artikli 50 käivitamiseks, millega algaks ühendusest lahkumise kaheaastane protsess. Peaminister toetub nn kuninglikule eelisõigusele, mis annab valitsusele volituse võtta Suurbritannia välja rahvusvahelistest lepetest.

Suurbritannia lahkumisprotsessi alguse peab heaks kiitma parlament, järeldub otsusest.

“Kohus ei aktsepteeri valitsuse esitatud argumentatsiooni,” ütlesid kohtunikud. “Valitsusel pole kuningliku eelisõiguse alusel võimu alustada ametlikke kõnelusi EL-ist lahkumiseks”.

Rahvusvahelise kaubanduse minister Liam Fox ütles, et valitsus on pettunud kohtu otsuses artikkel 50 kohta ja lisas: “Valitsus on pühendunud referendumitulemuse austamisele.”

Suurem osa alamkoja liikmetest soovis 23. juuni referendumil Suurbritannia ELi jäämist ning arvatakse, et kui nemad sõnaõiguse saavad, saab teoks lahkumise leebem variant.

 

Loe edasi: uudised.err.ee