Esita küsimus elik@nlib.ee

Kelam: Euroopa Komisjoni solidaarsusmaks on surnult sündinud ettepanek

12.05.2016

Vaba liikumise Euroopa Liidu sees päästab välispiiri parem valvamine, leiab suur osa Euroopa Parlamendi saadikutest. Brüsseli plaan põgenike ümberjagamisest hoiduvaid riike karistada solidaarsusmaksuga on Tunne Kelami sõnul surnult sündinud idee.

Brüsseli ametnikud Frans Timmermans ja Dimitris Avramopoulus läbisid eile õhtul mitmetunnise küsitlusvooru, kui pidid Euroopa Parlamendi ees kaitsma Komisjoni strateegiat rändekriisi ohjeldamisel, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Nende plaan kasseerida põgenike ümberpaigutamise suhtes tõrksatelt liikmesriikidelt solidaarsusmaksu võeti vastu umbusklikult. Malta konservatiivse saadiku Roberta Metsola sõnul on Komisjoni idee, mille kohaselt saavad riigid end ümberpaigutamisest “välja” osta, on provokatiivne. “See näitab kui kaugel on Euroopa pealinnad tõelise vastutuse jagamisest,” ütles Metsola.

250 000 euro suurune solidaarsusmaks igast ümberpaigutatavast põgenikust keeldumise korral tööle ei hakka, leiab Tunne Kelam. “Paljude parlamendiliikmete arvamus on, et see idee on surnult sündinud ja tegelikult see ellu ei rakendu sarnaselt eelmisel aastal välja pakutud kvoodisüsteemile,” sõnas Kelam.

Tema sõnul näitas eelmine aasta, et Euroopa on saavutanud rändekriisi puhul taluvuspiiri. Seitse riiki on taastanud omal algatusel ajutise piirkontrolli, mis on vastuolus vabaliikumise põhimõttega. Kelami arvates peaks vabaliikumise piiramise pikendamise praegu legaliseerima.

 

Loe edasi: uudised.err.ee

Loe ka Euroopa Parlamendi pressiteadet