Esita küsimus elik@nlib.ee

Kaja Tael: kes kellega - kuidas on Eesti Euroopa Liidus tööle hakanud

01.05.2019

15 aastat Euroopa Liidus on möödunud linnulennul. Liitudes vaatasime harjunud aukartusega Soome ja Rootsi kui kogenud liikmete poole (ja nemad meid ettevalmistustes ka kõige rohkem abistasid), aga aastaks 2004 polnud nad jõudnud Euroopa Liidus olla veel kümmet aastatki… Selle mõõdupuu järgi on meist endist ammugi saanud vana kala, kirjutab suursaadik Kaja Tael.

Tõepoolest, sisuliste seisukohtade kindluses ega töömeetodites pole kuidagi võimalik Eestil või Soomel või Austrial vahet teha. Nagu omal ajal Põhjala, võtame tõsiselt praeguste kandidaatliikmete abistamist, ehkki Lääne-Balkani riigid pole meile naabriks.

Mida elu tegelikult tõi?

15 aastat pole kustutanud mälust protsessi raskusi, oskame end nende kingadesse seada. Ajalugu (aga mitte ainult!) räägib ka meie suhetes idanaabritega, keda üritame kõigiti toetada. 2004. aasta suur laienemine oli eriline, likvideerides veel Teise maailmasõja tagajärgi. Meil on põhjust tänavust väikest tähtpäeva mitte ainult tähistada, vaid ka liikmelisust pühitseda.

Üks kõige populaarsemaid küsimusi aastal 2004 oli see, kellega Eesti kavatseb hakata koostööd tegema. Väiksemad blokid ja samameelsed naaberriigid oli Euroopa Liidus harjunud asi. Kuskil kummitas hirm, et Lääne-Euroopa riikidele hakkab vastanduma Ida-Euroopa blokk, mis võib hakata takistama arengut.

Meie blokimeelsed polnud ning sellistele küsimustele vastasime harilikult: “kellega iganes tarvis”. Huvitav on nüüd vaadata, mida elu tegelikult tõi.

 

Loe edasi: err.ee