Esita küsimus elik@nlib.ee

Kaitseminister Hanso: me aitame ja toetame Ukraina sõpru

10.10.2016

07.10.16

Täna Eestit külastava Ukraina kaitseministri Stepan Poltorakiga kohtunud kaitseminister Hannes Hanso rõhutas Eesti tugeva toetuse jätkumist Ukraina püüdlustele integreerumisel Euroopa kogukonda.

„Ukraina teeb tõsiseid pingutus selleks, et viia läbi ulatuslikke reforme samaaegselt sõjapidamisega Ida-Ukrainas ja me püüame Ukrainat igati toetada nende reformide elluviimisel,“ ütles Hanso. „Eesti ei tunnusta kunagi Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist Venemaa poolt ja toetab Ukraina püüdlusi taastada territoriaalne terviklikkus ja suveräänsus kogu Ukraina territooriumil.“

Kaitseminister Hanso sõnul oli väga oluliseks teetähiseks NATO Varssavi tippkohtumise raames peetud NATO-Ukraina Nõukogu istungil heaks kiidetud põhjalike abimeetmete paketi (Comprehensive Assistance Package, CAP) heakskiitmine.

„See pakett annab hea raamistiku liitlaste laialdasele toetusele ja suunised Ukrainale kaitse- ja julgeolekusektori reformide läbiviimiseks. CAP osas edu saavutamiseks on vajalik nii NATO liitlaste kui ka Ukraina pühendumine ja ühine pingutus,“ ütles Hanso.

Hanso kinnitas, et Eesti kavatseb jätkata Ukraina eriväelaste väljaõpetamist koostöös Ameerika Ühendriikide ja Poolaga Joint Multinational Training Group – Ukraine (JMTG-U) raames.

Eesti on valmis jätkama vastastikku kasulikku meditsiinialast koostööd ja aitama kaasa Ukraina militaarmeditsiini süsteemi kaasajastamisele. Samuti jätkub Ukraina lahingutegevuses haavatasaanute taastusravi projekt Seli tervisekeskuses.

Hanso tänas kaitseminister Poltorakki Eesti kaitseväe pioneeride väljaõppe läbiviimise eest, plaan on pioneere saata väljaõppele Ukrainasse ka järgnevatel aastatel.

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak tänas Eesti riiki ja rahvast toetuse eest, mida Ukraina suhtes on üles näidatud alates sõja esimesest päevast.

„Ukraina otsustas määrata oma teeks demokraatia ning me maksame selle eest praegu kõrget hinda,“ ütles armeekindral Poltorak pressikonverentsil. „Me oleme määratlenud, et liigume Euroopa ja NATO poole. Sellelt teelt me kõrvale ei kaldu.“

Kaitseminister Poltoraki sõnul on Venemaa Ukrainalt okupeeritud aladele viinud sisse 40 tuhat võitlejat ning 600 tanki.

„Ukrainal jääb vaid üle luua tugev armee, mis suudab kaitsta oma riiki, ehitada üles majandus, sealhulgas kaitsetööstus ning tugevdada demokraatlikku ühiskonda,“ ütles kaitseminister Poltorak.

Ukraina kaitseminister armeekindral Stepan Poltorak kohtub oma visiidi käigus ka kaitseväe juhataja kindralleitnant Riho Terrase, Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni ja Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse direktori Jüri Luigega ning külastab õhuväe lennubaasi Ämaris.

Samuti kohtub kindral Poltorak Eestis taastusravil viibivate Ukraina relvajõudude liikmete ja Eesti Ukraina kogukonna esindajatega ning avaldab tänu kolmanda sektori aktivistidele, kes on toetanud Ukrainat viimastel aastatel.

Allikas: Kaitseministeerium