Esita küsimus elik@nlib.ee

Otsi küsimusi ja vastuseid

Kitsenda teemat

või vali teemaloendist

Vali teema

Milline on Euroopa Liidu lipp ja millistel tingimustel seda tohib kasutada?

Algselt vaid Euroopa Nõukogu lipu otsustasid Euroopa Liidu riikide riigipead ja valitsusjuhid võtta kasutusele Euroopa Liidu (mida tol ajal nimetati Euroopa ühendusteks) sümbolina 1985. aastal.

Lipu sinine taust sümboliseerib taevast. 12 kuldset tähte, mis on ringis sümboliseerivad Euroopa inimesi, kes on liitunud. Kindlaksmääratud tähtede arv (12) on sümbol täiuslikkusest ja ühtsusest.

Vt lähemalt Euroopa portaalist

Eestis on ELi lipu heiskamise kord sätestatud Eesti lipu seaduses, mille kohaselt heisatakse ELi lipp koos Eesti riigilipuga Euroopa päeval 9. mail ja Euroopa Parlamendi valimise päeval Riigikogu, Vabariigi Presidendi, Vabariigi Valitsuse, Riigikohtu, Riigikontrolli, Õiguskantsleri, ministeeriumi, Eesti Panga, Kaitsejõudude Peastaabi, maavalitsuse, valla- ja linnavolikogu ning valla- ja linnavalitsuse hoonele või hoone juures asuvatesse lipumastidesse.

Alaliselt heisatakse ELi lipp koos riigilipuga Eesti piiripunktides. Seda sätestab vastav Vabariigi Valitsuse määrus. Eesti välisesinduse hoonel ELi lipu heiskamise kohta annab juhised välisminister. ELi lipp heisatakse koos Eesti riigilipuga.

Majaomanikud võivad soovi korral heisata ELi lipu, kuid kohustuslik see ei ole. Kui kodanik soovib heisata ELi lipu, tuleb heisata kõrvale ka Eesti lipp. [3]

Tagasi