Esita küsimus elik@nlib.ee

Jüri Ratas: inimesed ootavad Euroopalt selgeid otsuseid ja tegusid

28.06.2017

Kõigest kolm päeva veel. Aastaid kestnud ettevalmistus täis ootamatusi ja kannapöördeid on korraga läbi ning kätte jõuab hetk, kui Eestist saab 1. juulil pooleks aastaks ametlikult Euroopa Liidu nõukogu eesistuja. 1,3 miljoni elanikuga Eestist saab aus vahendaja ja lepitaja, kes suunab 28 riiki ühiste otsuste poole, mis mõjutavad üle 500 miljoni Euroopa inimese tulevikku.

Eesti ülesanne eesistujana on otsida Euroopa Liidus ühisosa ning tasakaalustada õiglaselt uut ja traditsioonilist, riskantset ja turvalist, suurt ja väikest, põhja ja lõunat, ida ja läänt.

Eesistumiseks annab Malta meile üle ja Euroopa Komisjon uutena kaasa kokku ligi 400 teemat, mida tuleb edasi viia. Õiglane eesistuja ei saa kõrvale jätta ühtegi Euroopale olulist teemat. Siiski saab seada endale sihte. Eesti eesmärgid on seotud just valdkondadega, kus peituvad Euroopa kasutamata võimalused või olulisemad lahendust vajavad probleemid, näiteks digi- ja kaitsekoostöö või ränne.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles mai alguses Brüsselis, et ootab Eesti eesistumiselt eelkõige digikingitust ehk et Eesti juhiks Euroopat edasi ühtse digitaalse turu poole.

 

Loe edasi: Eesti Päevaleht online