Esita küsimus elik@nlib.ee

Juncker: härra Erdogan peab ise hakkama Türgi rahvale selgitama, miks viisavabadust ei tule

12.05.2016

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles täna, et EL-i ja Türgi vahel sõlmitud ajalooline migratsioonilepe kukub läbi, kui Ankara ei täida oma leppega võetud kohustusi, sealhulgas terrorismivastase seaduse muutmist.

“Me panime paika viisarežiimi leevendamise kriteeriumid, mida on 72 ja millest 65. kriteerium ütleb, et Türgi valitsus peab oma terrorismivastast seadust muutma,” rääkis Juncker Saksamaa välisministeeriumis toimunud pressikonverentsil.

“Me oleme sellega arvestanud, me leppisime selles kokku Türgi valitsusega ning ei saa olla nii, et peaministri lahkumine viib selleni, et Euroopa Liidu ja Türgi vahel sõlmitud kokkuleppeid ignoreeritakse,” jätkas ta.

Junckeri sõnul tähendab tingimuste täitmine Euroopa Komisjoni jaoks väga palju. “Vastasel juhul seda lepet, lepingut EL-i ja Türgi vahel, ei ole. Kui härra Erdogan otsustab võtta türklastelt ära õiguse vabalt Euroopasse reisida, siis peab tema seda Türgi rahvale selgitama. See pole minu probleem, see on tema probleem,” rõhutas Euroopa Komisjoni president.

Junckeri terava avalduse järel kinnitas Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas siiski hiljem, et hoolimata Ankara vastuseisust terrorismivastase seaduse asjus pole EL-Türgi kokkulepe veel “surnud” ning Brüsselis tehakse endiselt tööd seoses Türgi kodanikele viisavaba reisimise võimaldamisega.

 

Loe edasi: uudised.err.ee