Esita küsimus elik@nlib.ee

Janson: Ankara ja Brüsseli kokkulepe võib hoogustada põgenike liikumist teistel rändeteedel

08.03.2016

Eesti Pagulasabi juht Eero Janson on esialgse Türgi ja Euroopa Liidu vahelise kokkuleppe suhtes kriitiline, sest rändevoo põhjustajaid ja sellega seotud probleeme on tema sõnul tunduvalt rohkem.

Esialgse kokkuleppe kohaselt saadab Türgi iga tagasivõetud Süüria päritolu migrandi kohta Euroopasse ühe juba kontrollitud dokumentidega Süüria kodusõja tõttu kodust lahkuma pidanud süürlase. Siit aga tekib küsimus, mis saab neist Türgist Kreekasse jõudnud põgenikest, kes ei ole Süüria päritolu.

Eero Janson ütles ERR-i raadiouudistele, et esialgu peab vaatama, mis riikidega Ankaral on tagasivõtulepingu sõlmitud ehk mida Türgi Euroopast tagasisaadetud inimestega peale kavatseb hakata.

“See peaks üsna suur mure olema EL-ile, sest liidu direktiivid keelavad inimesi tagasi saata riiki, kus on oht, et see riik võib omakorda inimese saata tagasi sinna, kus on ohustatud tema elu ja inimväärikus,” nentis Janson. Seega, kui Euroopa Liit pole kindel, mis nendest tagasisaadetud inimestest saab, siis EL-i õiguse järgi seda teha ka ei tohiks.

Samuti on Jansoni sõnul ajalugu näidanud, et kui üks rändetee sulgub, siis ränne mitte ei vaibu vaid põgenikud hakkavad liikuma mööda pikemaid ja ebaturvalisemaid teid pidi soovitud sihtkohta. “Ei saa välistada, et taas hoogustub üle Vahemere kulgev rändekoridor ja samuti võidakse hakata kasutama Põhja-Euroopa trassi,” leidis Janson.

 

Loe edasi: uudised.err.ee