Esita küsimus elik@nlib.ee

Jäärats: EL-Türgi leppe oluliseks osaks on inimsmugeldajate mahasurumine

09.03.2016

Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Klen Jääratsi sõnul on üheks Euroopa Liidu ja Türgi migratsioonialase kokkuleppe eesmärgiks suruda maha organiseeritud kuritegevuse poolt korraldatud inimsmugeldamine.

“Peamine, mida üritatakse saavutada selle kõrval, et lihtsalt sellist ebaseaduslikku rännet takistada, on suruda alla inimsmugeldajate võrgustike, kõikvõimalike vahendajate ja organiseeritud kuritegevuse kasumid. Et liikuda sinnapoole, kus siis ränne oleks rohkem seaduslik, kontrollitav ja sisaldaks ka seda, et avalikkus tunneks ennast sellega mugavalt, mitte see, mida me täna teleekraanidelt näha võime. Küsimus ei olegi olnud rände nullpunkti viimises,” selgitas Jäärats ETV hommikusaates “Terevisioon”.

Ametnik lisas, et paljud teemad, millest äsja Brüsselis räägiti, olid laual juba eelmise aasta oktoobris ning mingit suurt kannapööret seega ei sündinud. Järgmise 10 päeva jooksul peab seega Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk leidma täpsemad lahendused ja võimalused edasi liikuda.

Küsimusele, kas Türgi saabus Euroopa Liidult välja pressima ning kas Euroopa on rändekriisi ajal sunnitud Ankara probleemidele – näiteks inimõiguste küsimuses – läbi sõrmede vaatama, vastas Jäärats, et Türgi on ilmselgelt kasutanud seda võimalust selleks, et liitumisprotsessi Euroopa Liiduga kiirendada.

 

Loe edasi: uudised.err.ee