Esita küsimus elik@nlib.ee

Ivar Raig: Eesti eesistub, Brexit seisab!?

17.08.2017
Majandusteadlane Ivar Raig kirjeldab Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise hetkeseisu ning leiab, et vaikimise asemel võiks Eesti kui ELi eesistujariik aktiivsemalt aidata kujundada vähemalt väikeriikide positsioone Brexiti küsimustes.

Brexiti referendumist on möödunud rohkem kui aasta. Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise avaldus on esitatud ja lahutusläbirääkimised on alanud, kuid tingimuste kokkulepet ei paista veel kuskilt. Täpsustatud on sisuliste läbirääkimiste alustamise eeltingimusi ning otsitud edasist koostöömudelit.

Sisuliste läbirääkimiste alustamise eeltingimuseks seadis Euroopa Liit kokkuleppimise Suurbritannia finantskohustuste ehk lahutusarve suuruses ja maksetähtaegades, Suurbritannias elavate teiste ELi liikmesriikide kodanikele ELi õiguste garanteerimise ja ELi piiri kehtestamise Iirimaa ja Suurbritannia koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa vahel. ELi juhid on isegi deklareerinud, et enne kui pole kokku lepitud raha, piiri ja kodanike õiguste asjus, ei saa alustada läbirääkimisi tulevikku puudutavates küsimustes, sest viimased sõltuvad paljuski esimestest kokkulepetest.

Loe edasi: postimees.ee