Esita küsimus elik@nlib.ee

Istungi avamine: Fraktsioonijuhid mõistsid hukka keemiarelvade kasutamise Süürias

17.04.2018

Strasbourgis täiskogu istungit avades kordas parlamendi president Antonio Tajani, et keemiarelvade kasutamine on “punane joon”, mille ületamist ei saa jätta karistuseta.

”Parlament peab ütlema kõval ja selgel häälel, et keemiarelvade kasutamine on vastuvõetamatu ja seda ei saa jätta karistuseta.

Arvestades olukorra tõsidust, peab parlament saatma selge sõnumi juba istungi avamise ajal, juba enne teisipäeva pärastlõunaks planeeritud arutelu ELi kõrge esindajaga Federica Mogheriniga ja teisipäeva hommikul toimuvat arutelu Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macron’iga,” ütles parlamendi president.

”Dramaatiline olukord näitab selgelt, et on vaja tugevamat ühist välis- ja kaitsepoliitikat. Arutelu järgmise eelarve kohta paneb proovile meie valmisoleku leida piisavad vahendid selleks, et EL saaks olla arvestatav jõud rahvusvahelisel tasandil”.

EP fraktsioonide juhid mõistsid oma sõnavõttudes hukka keemiarelvade kasutamine. Enamik avaldas toetust USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia õhurünnakutele, mille eesmärgiks on peatada Assadi režiimi ”sõjakuriteod”.

Osa saadikuid kritiseeris rahvusvahelise mandaadita sõjalist tegevust. De-eskaleerimine ja rahukõnelused ÜRO juhtimisel peavad algama niipea kui võimalik, ütlesid nad.

EP komisjonide ettepanekud alustada läbirääkimisi ELi Nõukogu ja Euroopa Komisjoniga.

Komisjonide otsused alustada institutsioonide vahelisi läbirääkimisi (EP kodukorra artikkel 69c) avaldatakse täiskogu istungi veebilehel.

Vastavalt EP kodukorrale, juhul kui teisipäeval kella 24.00-ks ei esitata taotlust komisjonide otsused täiskogu istungjärgul hääletusele panna, võivad komisjonid läbirääkimisi alustada.

Allikas: europarl.europa.eu