Esita küsimus elik@nlib.ee

Intervjuu: EL viib tulise autoriõiguse vaidluse poliitilisele tasandile

05.01.2018

Eesti ei suutnud eesistumise jooksul lepitada ELi liikmesriike autoriõiguse direktiivis, mille ühel pool seisavad kirjastajate ärihuvid ja teisel pool kodanikuaktivistide soov suurema internetivabaduse järgi.

Kui kaugele Eesti aruteludega jõudis ja millised küsimused osutusid keeruliste läbirääkimiste peamisteks piduriteks, selgitas ERRile Merili Oja, justiitsküsimuste nõunik Eesti ELi alalises esinduses. (ERRi uudisteportaali varasemat lugu sel teemal saab lugeda siit.)

Mis juhtus, et Eestil jäi eesistumise ajal autoriõiguse reformis kokkulepe leidmata?

Me räägime praegu ainult direktiivist, sest meil oli tegelikult ka autoriõiguse määrus, kus me saavutasime riikide vahel kokkuleppe ehk mandaadi, mille põhjal saavad alata läbirääkimised Euroopa Parlamendiga.

Direktiivi osas arvasime tegelikult algusest peale sihte seades, et arutelusid on tehnilisel tasandil vaja pidada veel päris palju. Me rääkisime juba eesistumist planeerides omakeskis, et arvatavasti pole liikmesriikide mandaadi saavutamine meie eesistumise ajal reaalne, just sellepärast, et direktiivis on koos hästi-hästi palju erinevaid teemasid, mis tekitavad väga vastuolulisi arvamusi, niisiis võib osutuda keeruliseks leida nende vastuoluliste arvamuste vahel keskteed.

Loe edasi: err.ee