Esita küsimus elik@nlib.ee

Innovatsiooni hankijad jagavad kogemusi Tallinnas

17.10.2017

Täna algas Tallinnas kahepäevane rahvusvaheline innovatsioonihangete konverents, kus osalejad 33 riigist arutavad, kuidas suunata hankijaid kasutama avalikku raha nutikamalt ning millised on võimalused innovatsioonihangete populariseerimiseks Euroopa Liidu liikmesriikides.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo selgitas oma avakõnes, et riigi kui targa tellijatunnuseks on vajaduspõhiselt koostatud hanked, kus tulemuseks võib olla täiesti uudne lahendus, teisisõnu, on hangitud innovatsiooni.

„On selge, et innovatsiooni ei hangita innovatsiooni pärast, vaid see on iseenesest kaasnev kasu uudsete lahenduste ostmisel, mis teenindavad paremini kasutaja vajadusi, on ressursisäästlikumad, efektiivsemad või muul moel paremad,“ ütles Palo. „Sellistes hangetes osalemine on suurepärane võimalus ka erasektorile, kes saavad olla lahenduste väljatöötajateks.“

Innovatsioonihanke käigus püstitab hankija ülesande, mis lähtub hangitava eseme või teenuse aluseks oleva probleemi olemusest, mitte ei piirdu valikuga olemasolevate toodete või teenuste hulgas.

Näiteks räägib Siemens Mobility teede ja raudteede elektriseerimise eest vastutaja Anders Bylundpaneeldiskussioonis projektist, kus plaanitakse luua elektrifitseeritud transpordivõrgustiku lahendus kaubaveoks maanteedel. Tulemuseks on energeetiliselt efektiivsem ja keskkonnasäästlikum lahendus.

Londoni metroo valgustusprojekti autorid Leon Smith ja David Bide räägivad aga kuidas hangiti avalike ruumide valgustuslahendus, mis oleks hinna poolest odavam ning muudaks ruumi valgustuse loomulikumaks, olles samal ajal ka informatsiooni edastaja suunaviitade näol. See projekt oli ka eelmise aasta innovatsioonihangete konkursi võitja.

Innovatsioonihangete konverents toimub täna ja homme Tallinnas Kosmos IMAXis. Konverentsi eesmärk on tõsta hankijate, poliitikakujundajate ning erasektori esindajate teadlikkust innovatsioonihangetest ja nende väärtusest.

Konverents toimub Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames ja seda korraldab majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostöös Euroopa Komisjoni sidevõrkude, sisu ja tehnoloogia peadirektoraadiga (DG CONNECT).

Allikas: eu2017.ee