Esita küsimus elik@nlib.ee

Hollandlased lükkasid Ukraina-EL-i assotsiatsioonileppe tagasi

07.04.2016

Hollandi valijad lükkasid kolmapäeval referendumil veenvalt tagasi Euroopa Liidu ja Ukraina assotsiatsioonileppe, teatas Hollandi uudisteagentuur ANP esialgseid tulemusi projitseerides.

Uudisteagentuuri andmeil toetas lepet 38 ja vastu oli 61 protsenti hääletanuist, kui loetud oli 99,8 protsenti häältest.

ANP projitseeris referendumi osalusprotsendiks 32,2, mis tähendab, et peaminister Mark Rutte valitsus peab rahvahääletuse tulemusega arvestama. Referendumi tulemuste kehtima jäämiseks peab osalusprotsent ületama 30.

Rutte möönis “ei” leeri veenvat võitu ja oli sunnitud tunnistama, et “juhul kui osalus on üle nõutud määra, ei ole võimalik lepet praegusel kujul ratifitseerida”.

Tavaliselt osaleb valimistel või rahvahääletustel umbes 75 protsenti valimisõiguslikest hollandlastest.

Hollandi valijatelt küsiti, kas nad toetavad EL- assotsiatsioonilepet Ukrainaga, mille eesmärk on tihendada Kiievi ja bloki kaubandussidemeid.

EL ja Ukraina allkirjastasid assotsiatsioonileppe 2014. aasta juunis ning leping on tänaseks jõustunud. Assotsiatsioonileppe majandusosa jõustus pärast üleminekuperioodi tänavu jaanuaris.

Kuigi rahvahääletuse tulemus ei ole siduv, jälgivad Moskva ja lääneriigid seda väga tähelepanelikult.

Tegemist on Euroopa Liidu jaoks alandava lüüasaamisega ajal, mil just Holland täidab EL-i eesistujakohuseid.

 

Loe edasi: uudised.err.ee