Esita küsimus elik@nlib.ee

Hanso: kodanikud nõuavad Euroopa Liidult rohkem julgeolekut, ühist armeed pole plaanis luua

28.09.2016

Kaitseminister Hannes Hanso sõnul peavad Euroopa Liidu liikmesriigid võtma riigikaitset tõsiselt ja suurendama investeeringuid riigikaitsesse.

“Kodanikud ootavad, et Euroopa Liit ja liikmesriigid neid paremini kaitseksid,” ütles Hanso pärast tänast ELi kaitseministrite kohtumist Bratislavas. “Minu sõnum kolleegidele oli, et Euroopa riigid peavad suurendama rahalist panust kaitsevõimete arendamisse.”

Hanso sõnul on Euroopa riikide kaitsekuludes suured käärid, sest ainult viis riiki, sealhulgas Eesti kulutavad riigikaitsele vähemalt kaks protsenti SKT-st ja on riike, kelle kaitsekulud ei ulatu isegi ühe protsendini. “Positiivne on see, et Euroopa riikide kaitsekulud, mis olid aastaid languses, on nüüd pööranud tõusule.”

Kaitseministri sõnul saab Euroopa Liit oma jõu maksma panna ainult siis, kui liikmesriikidel on adekvaatsed sõjalised võimed, mida nad on valmis Euroopa Liidu heaks näiteks sõjalistele operatsioonidel rakendama.

Hanso ütles, et ELi riikidel ei ole plaanis luua ühisarmeed, nagu meedias on räägitud. “Euroopa kaitseministrid on üldiselt kõhkleval seisukohal, kas on vaja luua sõjalisi struktuure, mis dubleeriks NATOt. Pigem tuleb olemasolevaid struktuure – nagu näiteks Euroopa Liidu lahingugruppe – paremini kasutada.”

Kaitseministrid arutasid ettepanekut luua ELi sõjaline peakorter ning leidsid, et vajadus selle järele ei ole veel selge. “Euroopa sõjaliste operatsioonide juhtimist peab tõhustama, kuid küsimus on, kas uue peakorteri loomine on parim lahendus,” ütles Hanso.

 

Loe edasi: uudised.err.ee