Esita küsimus elik@nlib.ee

Galway ja Rijeka: 2020. aasta Euroopa kultuuripealinnad

06.01.2020

Kaks rannikuäärset linna, üks Atlandi ja teine Aadria mere ääres, Galway ja Rijeka on 2020. aasta kultuuripealinnad.

1985. aastal alguse saanud Euroopa kultuuripealinna algatus toob esile Euroopa kultuuride rikkuse ja mitmekesisuse, aidates samal ajal tugevdada linna rahvusvahelist profiili. Sellel tiitlil on pikaajaline mõju, mitte ainult kultuurile, vaid ka sotsiaalsele ja majanduslikule arengule.

Vibreeriv ja dünaamiline linn Euroopa serval

Iirimaa lääneprovintsi Connachti suurim linn Galway, on kolmas linn Iirimaal, kes on Euroopa kultuuripealinna tiitli kandja. Galway 2020 programm algab veebruaris, olles seeläbi seotud ajaloolise keldi kalendriga ja selle keskmes on neli festivali: Imbolc, Bealtaine, Lughnasa ja Samhain.

Linn, kus üks neljast elanikust on sündinud väljaspool Iirimaad, on kultuuripealinna programmi põhiteemaks valinud maastiku ja keele kõrval ka migratsiooni. Euroopa Parlamendi asepresident Mairead McGuinness, kelle valimisringkonda Galway kuulub, nimetab linna kultuuri sünonüümiks: „Galway linnal on rikkalik kirjanduse, kunsti ja muusika traditsioon – Iiri keele sünnikoht – olles samal ajal modernne ja globaalne – meditsiiniseadmete ja tehnoloogia keskus. Ma olen vaimustunud, et see vibreeriv ja dünaamiline linn Euroopa serval, saab võimaluse näidata ennast tervele kontinendile.”

Salliva ja kultikultuurse ühiskonna särav näide

Galway jagab 2020. aasta kultuuripealinna tiitlit Horvaatia Aadria mere rannikul asuva Rijeka sadamalinnaga, mis on tuntud boheemlasliku atmosfääri ja festivalide rohkuse järgi. Maailma suurima sadama kodulinn Rijeka, on esimene Horvaatia linn, mis kannab Euroopa kultuuripealinna tiitlit.

Hüüdlausega „Mitmekesisuse sadam“ keskendub Rijeka 2020 programm kolmele põhiteemale: vesi, töö ja migratsioon. Horvaatia Renew Europe parlamendiliige Valter Flego õnnitles linna, kus ta oli masinaehitustööstuse õpilane, kultuuripealinna tiitli puhul: „Rijekal on võimalus olla särav salliva ja multikultuurse ühiskonna eeskuju teistele Euroopa linnadele. Ma olen kindel, et linn tõstab sellel teema teadlikust õigel viisil. Siirad õnnesoovid mu õpilaslinnale selle prestiižse tunnustuse puhul.“

Avasta kultuuripealinnad Instagramis:

Galway 2020 Instagramis 

Rijeka 2020 Instagramis 

Allikas: europarl.europa.eu