Esita küsimus elik@nlib.ee

Ferber: investeeringute ligimeelitamine maksusoodustustega on vastuolus ELi reeglitega

07.09.2016

Liikmesriigid peavad aru saama, et välisinvesteeringute ligimeelitamisel maksusoodustuste pakkumine on vastuolus Euroopa Liidus kehtivate reeglitega, ütleb parlamendis maksupoliitikaga tegelev saadik Markus Ferber. Konkurentsivolinikul Margrethe Vestager’il on kogu Euroopa Parlamendi toetus kõikidest fraktsioonidest, lisab Apple’it ja Iirimaad puudutavat riigiabiotsust kommenteeriv Ferber.

Apple ja mitmed teised rahvusvahelised suurfirmad käisid selgitusi jagamas parlamendi maksuotsuste erikomisjonides. Kuidas suhtuvad suurfirmad põhimõttesse, et maksud tuleb maksta seal, kus toimub majandustegevus?

Suurfirmad on teinud endale asja väga lihtsaks. Suurfirmade sõnul kehtivad neile riikidega sõlmitud maksuotsused (tax rulings) ja selle põhjal makstakse makse just nii palju kui riik küsib. Seega on kõik seaduslik. Oma vaatepunktist lähtudes on suurfirmadel õigus.

Seepärast ei viinud Euroopa Komisjon uurimist läbi ei Apple’i, IKEA, Fiati ega Starbucksi suhtes, vaid Hollandi, Luksemburgi ja Iirimaa suhtes. Suurfirmad peavad makse maksma samadel alustel kui teised firmad samades riikides.

See on põhimõte, millest liikmesriigid peavad aru saama. Loomulikult on lubatud investeeringute ligimeelitamine, kuid seda ei tohi teha maksusoodustusi pakkudes, sest see on vastuolus ELi reeglitega. Seni kuni liikmesriigid seda ei mõista, ei ole meil ka põhjust süüdistada ettevõtteid.

Iirimaad ja Apple’it puudutavas Euroopa Komisjoni riigiabiotsuses võib näha jõulist sõnumit, et igaüks peab pidama kinni riigiabireeglitest ja tasuma õiglase osa makse?

Kui rahvusvahelised suurfirmade maksukoormus ulatub vaid kolmandikuni võrreldes väikese ja keskmise suurusega ettevõtetega, siis tuleb siin midagi ette võtta. Ühes riigis kasumit saav ettevõte peab selle eest seal ka makse maksma.

Kas Euroopa Liit on pärast suurfirmasid puudutavaid riigiabiotsuseid endiselt atraktiivne koht kuhu soovivtakse investeerida?

Euroopa Liit on kõige enim arenenud ühisturg kogu maailmas, pakkudes ligipääsu 500 miljonile inimesele. Mitte ükski teine maailma regioon ei suuda sellist potentsiaali pakkuda. Lisaks tagab EL õiguskindluse, mida leiab samal tasemel vaid mõnel ükskikul teisel turul.

Milliseks võiksid kujuneda tulevased arengud? Kas meil õnnestub näha muudatusi rahvusvahelise maksusüsteemi ülesehituses?

See on keeruline küsimus. Pärast 2008. aastat lootsin, et kõik maailma riigid on valmis liikuma korrektse ja võrdsetel alustel toimiva maksustamise suunas. Kuid tulemust vaadates on meil rahvusvahelisel tasandil vaid BEPS-kokkulepe (base erosion and profit shifting e. maksubaasi vähenemine ja kasumite kõrvalesuunamine).

Euroopa Liidu turgu moonutavad riigiabijuhtumid, mis tuleb kõrvaldada. Meil ei ole võimalik pidada muu maailmaga läbirääkimisi, kui meil endil kehtivad turgu moonutavad maksuotsused.

Just seepärast hindan ma Euroopa Komisjoni konkurentsi peadirektoraadi ja volinik Vestager’i tegevust. Tal on Euroopa Parlamendi täielik toetus kõigist fraktsioonidest.

Selle probleemi lahendamine on miski, mida kodanikud meilt ootavad. Ei saa eksisteerida olukord, kus osa ettevõtetele kehtivad soodustused, kuid enamikul ei ole selleks võimalust.

Allikas: europarl.europa.eu