Esita küsimus elik@nlib.ee

Eurosaadikud: rahapesu osas on järelevalve ebapiisav

23.10.2018

Euroopa Liidus on rahapesu järelevalve olnud siiani eelkõige iga riigi enda vastutus. Euroopa pangandusjärelevalve ametis Londonis töötab kaks inimest, kelle põhitöö on rahapesu vastase võitluse koordineerimine. Brüsselile tundub üha enam, et see ei ole piisav.

Viimastel aastatel on rahapesu trahve saanud mitmed suured Euroopa pangad, suuremahuline Danske juhtum maandus justkui kirss Euroopa rahapesu probleemide tordile, vahendas “Välisilm”.

Rahapesuvastaseid seadusi ja infovahetust on aastate jooksul tõhustatud, probleem näib olevat aga jätkuvalt eelkõige seaduste täitmises, nappides ressurssides ja väikestes karistustes.

Euroopa Parlamendi finantskuritegude ja maksudest hoidumise komisjoni esimees Petr Ježek: “Ma kardan, et situatsioon on näidanud, et me vajame uut organisatsiooni, mis tegeleks rahapesu järelevalvega Euroopa Liidu tasemel. Meil on pankade ja finantssüsteemi usaldusväärsuse järelevalve üldiselt, aga meil ei ole seda rahapesu küsimustes ja näib, et seda on samuti vaja.”

Euroopa Parlamendi liikme, sotsiaaldemokraat Ivari Padari sõnul on
imelihtne on uut bürokraatiat luua, aga kui analüüs näitab, et järelevalve on rahapesu kontekstis ebapiisav, siis tuleb midagi muuta.

 

Loe edasi: err.ee