Esita küsimus elik@nlib.ee

Eurosaadik: ilmselt on Danske kaudu pestud raha kasutatud mõjutustegevuseks

07.02.2019

Suure tõenäosusega on Danske panga kaudu pestud Venemaalt ja teistest endistest Nõukogude vabariikidest pärit raha kasutatud mõjutustegevuseks lääneriikides, ütles Euroopa Parlamendis sellekohast raportit ettevalmistav saadik.

“Meie komisjoni läbiviidud konsultatsioonide ja Euroopa Parlamendis toimunud kuulamiste ning saadud kirjalike vastuste põhjal võime eeldada, et mingi hulk (Danske panga Eesti filiaali kaudu pestud – ERR) rahast on kasutatud infokampaaniateks ja valimiste mõjutamiseks Läänes, võib-olla ka Ühendkuningriigi Euroopa Liidust lahkumise üle peetud referendumi mõjutamiseks,” rääkis Europarlamendi TAX3 erikomitee esimees Petr Ježek neljapäeval Tallinnas peetud pressikonverentsil. “Kui räägime Danske skandaalist, mis oma 200 miljardi euroga oleks suurim rahapesuafäär, siis on ilmselt väheusutav, et osa sellest ei ole kasutatud mõjutamiseks,” lisas Ježek.

Sama rõhutas pressikonverentsil ka kaasraportöör, Euroopa Parlamendi saadik, Luděk Niedermayer, kelle sõnul ei ole rahapesukuriteod olulised mitte ainult kriminaalsest aspektist, vaid need mõjutavad ka riikide finantsstabiilsust ning võivad saada julgeolekuohuks.

Finantsstabiilsuse aspekti tõi esile ka taanlasest kaasraportöör Jeppe Kofod, kelle sõnul näitas Danske juhtum, et riikide vahel pole selles küsimuses piisavalt koostööd ning Euroopa Liidu reeglid ei paku piisavalt õiguslikku tuge.

Loe edasi: err.ee