Esita küsimus elik@nlib.ee

Eurorühm valis uueks juhiks Portugali rahandusministri Mário Centeno

05.12.2017

Täna Brüsselis kohtunud euroala riikide rahandusministrid ehk eurorühm valis enda uueks juhiks Portugali rahandusministri Mário Centeno. Teiste teemadena arutati tänasel kohtumisel tööjõu maksukoormuse vähendamist ning anti hinnang euroala riikide eelarvekavadele ja euroala kui terviku eelarvepositsioonile.

„Centeno näol on eurorühm saanud endale uue tugeva juhi, kes on loodetavasti vääriline järeltulija Jeroen Dijsselbloemile,“ kommenteeris rahandusminister Toomas Tõniste. „Portugal on ka ise kogenud euroala päästesüsteemide vajalikkust, nüüd on aeg vaadata tulevikku ja liikuda edasi. Väljakutseid on: ühisraha tugevdamine ning võimalik euroala laienemine.“

Centeno valiti ametisse lihthäälteenamusega Luksemburgi rahandusministri Pierre Gramegna, Slovakkia rahandusministri Peter Kažimíri ja Läti rahandusministri Dana Reizniece-Ozola ees. Centeno ametiaeg algab jaanuari eurorühma kohtumisega ning kestab kaks ja pool aastat.

Lisaks arutas eurorühm täna ka tööjõu maksukoormuse vähendamist, mis on juba aastaid olnud euroala majanduspoliitiliste soovituste hulgas. Nimelt leitakse, et suhteliselt kõrge tööjõu maksukoormus takistab majandusaktiivsuse ja tööhõive kasvu.

Tõniste märkis, et maksuvaba tulu reformiga järgib Eesti väga otseselt seda suunist. „Nii nagu euroalal tervikuna hakkab ka Eestis madalapalgaliste maksukoormus selgelt langema, veidi tagasihoidlikumalt väheneb koormus ka keskmise palga saajatel. Kokku jääb inimestel reformi tulemusena kätte 159 miljonit eurot aastas.“

Eurorühmas vaadeldi veel ka hinnanguid euroalariikide eelarvekavadele. Eesti paigutub hinnangutes nende riikide hulka, kes on üldiselt kooskõlas stabiilsuse ja kasvu pakti nõuetega. Sarnase hinnangu sai Eesti ka 2014. aasta sügisel 2015. aasta eelarve kava kohta.

Euroala kui terviku eelarvepositsioon näitab, et eelarve puudujääk langeb, tagasihoidlikult ka võlatase.

Pärast eurorühma põhiosa lõppu koguneti laiendatud formaadis ehk 27 liikmesriigiga, et arutada detsembrikuise euroala tippkohtumise ettevalmistusi.

Allikas: eu2017.ee