Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopas on hakatud Schengeni süsteemi üha rohkem kritiseerima

27.08.2015

Seoses põgenikekriisiga kõlab Euroopa Liidu riigijuhtide ja võimuesindajate suust üha enam skeptilisi seisukohti Schengeni süsteemi kohta.

Asjaolu, et Schengeni piirkonna riikide vahel ei valvata riigipiire, on käesoleval nädalal leidnud murelikku käsitlemist näiteks Soome, Saksamaa, Tšehhi ja Suurbritannia esindajate poolt. Käesoleval aastal on üle mere saabunud Euroopasse rohkem kui 192 000 migranti, vahendas Yle.

Soome president Sauli Niinistö pidas esmaspäeval vähetõenäoliseks, et Schengeni süsteem vastu peab, kui praegune põgenikekriis samas tempos jätkub.

Siseminister Petteri Orpo lisas eile, et migratsioon on väljunud kontrolli alt ja Soomel on olemas plaanid, kuidas piirikontrolli vajadusel taastada. Kuigi Schengeni riikide vahel piirikontrolli pole, on võimalik seda erakorralise olukorra puhul ajutiselt taastada.

Saksa siseminister Thomas de Maiziere nõudis aga, et Euroopa Liit võtaks kasutusele meetmed, mis takistaksid migrantide vaba liikumist Euroopa sees.

Saksamaa on ka varem avaldanud rahulolematust ja väitnud, et Itaalia ja Kreeka ei pea enam kinni Dublini konventsioonist, mille kohaselt peab varjupaika taotlema liikmesriigist, kuhu taotleja kõigepealt saabus. “Kui keegi seadustest kinni ei pea, siis on Schengen ohus. Seetõttu tuleb meil kiiremas korras leida üleeuroopalisi lahendusi,” lausus siseminister.

 

Loe edasi: uudised.err.ee