Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa valitsusjuhid jätsid 2050. aasta kliimaneutraalsuse joone alla

21.06.2019

Euroopa Liidu valitsusjuhid leppisid ülemkogu kohtumisel kokku, et Euroopa Liit tegutseb kliimaneutraalse majanduse suunas liikumiseks. Ambitsioonikas plaan seada sihiks 2050. aasta jäi vaid joonealuseks märkuseks.

Kuigi seda tahtis ülemkogu järeldustesse kirjutada enamus liikmesriike, ei olnud see vastuvõetav Poolale, Ungarile ja Tšehhile. Eesti oli samuti vastu algsele sõnastusele, aga olnuks valmis siiski pehmemas vormis 2050. aastast rääkima.

Kui ülemkogu eel seisis järelduste mustandis, et Euroopa Liit teeb tööd tingimuste ja raamistiku loomiseks, mis võimaldaks tagada ülemineku kliimaneutraalsele majandusele 2050. aastaks, siis pärast valitsusjuhtide tundidepikkust arutelu oli järeldustest aastaarv kadunud. Täpsemalt oli ta kukkunud tekstist joone alla lausesse, et suur enamus liikmesriike leiab, et kliimaneutraalsus tuleb saavutada aastaks 2050.

Aastaarvu vastu seisid eelkõige Kesk-Euroopa riigid Poola, Ungari ja Tšehhi. Eesti oli samuti vastu algsele sõnastusele, küll aga sobinuks Eestile rahvusringhäälingule teadaolevalt jutt püüdlemisest kliimaneutraalsuse poole aastaks 2050. Visegradi riikidele ei olnud ka selline kompromiss sobiv.

 

Loe edasi: err.ee