Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Parlamendi spiiker selgub esmakordselt tulise konkurentsi käigus

17.01.2017

Teisipäeval valib Euroopa Parlament endale uue presidendi ehk spiikri. Seekordne valimine on tavapärasest pingelisem, sest senised suurparteide vahelised kokkulepped pole enam iseenesestmõistetavad, samuti kujundavad õhkkonda Brexit ja euroskeptiliste jõudude esiletõus Euroopa poliitikas.

Senine spiiker, sotsiaaldemokraat Martin Schulz naaseb Saksamaa poliitikase ning osaleb sügisel toimuvatel parlamendivalimistel SDP Nordrhein-Westfaleni liidumaa esinumbrina.

Seekord on favoriidiks Itaalia konservatiiv Antonio Tajani, kes on praegu üks neljateistkümnest europarlamendi asepresidendist. Varem oli ta José Manuel Barroso juhitud Euroopa Komisjonis tööstuse, ettevõtluse ja transpordi eest vastutavaks eurovolinikuks. Itaalia poliitikas oli ta omal ajal peaminister Silvio Berlusconi lähedaseks liitlaseks. 63-aastase itaallase favoriidiseisus tuleneb sellest, et teda on toetamas Europarlamendi suurimaks fraktsiooniks olev Euroopa Rahvapartei (EPP), mis ühendab kristlik-demokraatlikke ja konservatiivseid Euroopa parteisid.

Loe edasi: uudised.err.ee