Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa ministrid mängivad Tallinnas läbi küberrünnakuid

04.09.2017

Sel aastal on sadu maailma riike tabanud rasked küberrünnakud, millest suuremad olid maikuus levinud WannaCry ja juunis levinud NotPetya. Euroopa Liidus pole seni olnud nii suuri rünnakuid, et poliitikud oleksid pidanud võtma nende osas vastu poliitilisi otsuseid, mistõttu puudub praegu ühtne arusaam, kuidas peaks liit küberrünnaku korral käituma ning millised võivad olla rünnaku kõrvalmõjud. Sel põhjusel hakkavadki Euroopa Liidu kaitseministrid neljapäeval Eesti juhtimisel küberrünnakuid läbi mängima.

Küberõppus EU CYBRID 2017 on esimene omataoline simulatsioon. Eesti soovib eesistujariigina panna Euroopa ministreid võtma otsuseid vastu reaalse rünnaku olukorras, niisiis esitatakse ministritele stsenaarium, kus küberrünnakud on tabanud Euroopa Liidu sõjalisi struktuure.

Stsenaariumit kaitseministeerium ei avalikusta, kuid selle põhjal saavad ministrid ja nende delegatsioonid kohtumise alguses ülevaate, milliseid asutusi on rünnatud ja millised sündmused on sellega kaasnenud. Õppuse käigus eskaleeritakse olukorda üha tõsisemaks ning poliitikud saavad seejuures valida, kuidas käituda. “Me oleme ministrite elu selles osas lihtsaks teinud: anname neile kätte tahvelarvutid, kus nad saavad vastavas süsteemis väga kiiresti oma valikuid teha,” selgitas kaitseministeeriumi küberpoliitika osakonna juhataja asetäitja Tanel Sepp. Ministritele antakse niisiis ette valikvastused, kuid nad saavad ka võimaluse oma valikuid kommenteerida.

Loe edasi: uudised.err.ee