Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Liidu siseministrid otsivad võimalusi varjupaigareformiga edasiliikumiseks

30.01.2017

Vallettas Maltal toimunud Euroopa Liidu siseministrite mitteametlikul kohtumisel oli üheks põhiteemaks taas Euroopa varjupaigapoliitika reform.

„Saalis oli selgelt tunda kompromissi otsimise vaimu,” sõnas siseminister Andres Anvelt. Ühe võimalusena varjupaigareformiga edasiliikumiseks arendab eesistujariik Malta paindlikku lähenemist, mis pakuti välja Slovakkia eesistumise ajal. „See võimaldaks meil kasutada räptsepalahendusi, mis arvestaksid iga olukorra eripäradega. Olgu võtmeks siis näiteks ekspertide lähetamine, rahaline toetus või põgenike ümberjagamine liikmesriikide vahel,“ lisas siseminister.

Arutelu keskmes oli kolm küsimust: kuidas defineerida kriisiolukorda, milliste vahenditega võiksid liikmesriigid solidaarsust väljendada ning kuidas vältida põgenike liikumist ühest EL-i riigist teise. Siseministri sõnul on enesest mõistetav, et hätta sattunud riike tuleb aidata, kuid seda tuleb teha arukalt. „Üha enam liikmesriike näib mõtlevat nagu Eesti – nad ei toeta põgenike automaatset kvoodipõhist ümberjaotamist. Kohustuslikku ümberjagamist toetavad peamiselt need riigid, kes on kriisis kõige enam kannatanud ja seda tuleb mõista,“ lausus Andres Anvelt.

Rändest rääkides ei saa mööda vaadata ka piiride valvest, koostööst kolmandate riikidega ning tagasisaatmiste arvu suurendamisest. „Tänaseks on suurem osa riikidest seda meelt, et rändekriisi lahendamiseks tuleb vaadata tegevusi EL-i sees ning sellest väljaspool tervikuna. See annab lootust ühise varjupaigasüsteemi osas üsna pea kokkuleppeni jõuda. Arvestades, et Eesti võtab juba juulis EL Nõukogu juhtohjad üle, on see oluline areng ka meile,” lisas Anvelt lõpetuseks.

Allikas: eesistumine.ee