Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Komisjon: kui Varssav järgmiseks nädalaks põhiseaduslikku kontrolli ei taasta, siis edastame oma kriitika

18.05.2016

Euroopa Komisjon astus järgmise sammu pretsedenti loovas Poola õigussüsteemi puudutavas menetluses ning teatas, et edastab järgmise nädala alul Varssavile kriitilise noodi, kui Poola konservatiivne Seaduse ja Õigluse (PiS) partei ei suuda märkimisväärselt parandada konstitutsioonikohtu sõltumatust.
Komisjon ei täpsustanud, mis kriitilise noodi sisu saab olema, kuid Brüssel on avaldanud muret seoses konstitutsioonikohtu liikmete määramisega ja reformidega, mis on vähendanud kõrgeima kohtuastme volitusi seadusmuudatustele hinnangute andmisel, vahendas Reuters.

“Nii kaua kuni Poola konstitutsioonikohus ei saa teostada efektiivselt põhiseaduslikku järelevalvet, ei saa olla tõhus ka kontroll selle üle, kas reformid tavad põhiõiguste kaitse,” kirjutati Komisjoni avalduses.

Kui Komisjon kriitika Poola valitsusele edastab jääb Varssavile vastamiseks kaks nädalat. Samuti peaksid Poola võimud alustama sel juhul koostööd Brüsseliga, et leida kõiki osapooli rahuldav kompromiss. Juhul, kui Poola vastus peaks siiski viibima, võib Komisjon saada “mõistliku” tähtaja vastamiseks.

 

Loe edasi: uudised.err.ee