Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Komisjon ja IT-ettevõtjad avaldasid tegevusjuhendi internetis leviva vihaõhutuse takistamiseks

01.06.2016

Euroopa Komisjon avaldas täna koos Facebooki, Twitteri, YouTube’i ja Microsoftiga tegevusjuhendi, mis sisaldab mitmeid kohustusi internetis leviva ebaseadusliku vihakõne vastu võitlemiseks Euroopas.

„Sotsiaalmeedia on paraku üks vahendeid, mida terrorirühmitused kasutavad noorte inimeste radikaliseerimiseks ning rassistid vägivalla ja vihavaenu levitamiseks. Käesolev kokkulepe on oluline samm selleks, et tagada interneti säilimine vaba ja demokraatliku eneseväljenduse kohana, kus austatakse euroopalikke väärtusi ja seadusi. Mul on hea meel, et rahvusvahelised IT-ettevõtjad on võtnud kohustuse vaadata läbi enamik nõuetekohaseid taotlusi ebaseadusliku vihakõne eemaldamiseks vähem kui 24 tunni jooksul ning vajaduse korral eemaldada selline sisu või takistada sellele juurdepääsu,” sõnas komisjoni õigus- ja tarbijaküsimuste ning soolise võrdõiguslikkuse volinik Vĕra Jourová.

Selle tegevusjuhendi allkirjastamisega kohustuvad IT-ettevõtjad jätkama oma jõupingutusi võitluseks vihaõhutuse vastu internetis. See tähendab sisemenetluste edasiarendamist ja personali koolitamist. IT-ettevõtjad peavad kehtestama eeskirjad või suunised, milles selgitatakse, et nad keelustavad vägivallale ja vaenulikule käitumisele õhutamise.

Enamik nõuetekohastest teadetest ebaseadusliku vihakõne kõrvaldamiseks tuleb läbi vaadata vähem kui 24 tunni jooksul ja vastav sisu vajaduse korral eemaldada või takistada sellele juurdepääs. Taotlusi vaatavad läbi selleks ette nähtud meeskonnad.

IT-ettevõtjad püüavad ka tugevdada oma olemasolevaid partnerlusi kodanikuühiskonna organisatsioonidega, kes aitavad kindlaks teha infosisu, mis soodustab vägivalla õhutamist ja vaenulikku käitumist.

Samuti on IT-ettevõtjate ja Euroopa Komisjoni eesmärk teha kindlaks ja edendada sõltumatut vastupropagandat, uusi ideid ja algatusi ning toetada kriitilist mõtlemist toetavaid koolitusprogramme.

 

Allikas: Euroopa Komisjoni Esindus Eestis