Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Komisjon esitas ettepanekud põhjendamatu geoblokeerimise lõpetamiseks ja piiriülese pakiveo soodustamiseks

25.05.2016

Euroopa Komisjon esitas täna e-kaubanduse meetmepaketi, mille eesmärk on võidelda asukohapõhise piiramise ehk geoblokeerimise vastu, muuta piiriülene pakivedu taskukohasemaks ning tugevdada tarbijate õiguste kaitset.

„Sageli ei saa inimesed internetis oste tehes valida parimaid pakkumisi või otsustavad välismaalt mitte osta, sest kättetoimetamise kulud on liiga kõrged. Või muretsevad nad selle pärast, kuidas tagada oma õiguste kaitse, kui midagi valesti läheb. Me tahame lahendada probleemid, mis ei lase tarbijatel ja ettevõtetel täielikult kasutada võimalusi tooteid ja teenuseid internetis osta ja müüa,” märkis digitaalse ühtse turu eest vastutav asepresident Andrus Ansip.

Tänane e-kaubanduse pakett koosneb kolmest seadusandlikust ettepanekust. Esimesega  soovib komisjon tagada, et tarbijaid, kes tahavad osta teenuseid või tooteid teisest liikmesriigist, ükskõik kas interneti teel või muul viisil, ei diskrimineeritaks hindade ega müügi- või maksetingimuste osas, välja arvatud juhul, kui see on objektiivselt põhjendatud, näiteks käibemaksu ja teatavat avalikku huvi käsitlevate sätete puhul.

Kui tarbija läheb teises ELi riigis poodi, ei küsi omanik tarbija isikutunnistust, et ostu kinnitada või hindu või tingimusi kohandada. Kuid internetimaailmas piiratakse pahatihti tarbijate juurdepääsu teiste riikide pakkumistele, näiteks saates tarbijale tagasi riigipõhisele veebisaidile või paludes tasuda teatava riigi deebet- või krediitkaardiga. Sellisel diskrimineerimisel ei ole ühtsel turul kohta.

Teise tänase ettepanekuga tahab komisjon suurendada hindade läbipaistvust ja õiguslikku järelevalvet piiriüleste pakiveoteenuste üle. Tarbijad ja väikeettevõtjad kurdavad, et probleemid pakkide kättetoimetamisega, eelkõige piiriüleste tarnete kõrged kättetoimetamistasud takistavad neid müümast või ostmast rohkem kogu ELi piires. Määrusega soodustatakse hindade läbipaistvuse suurendamise abil konkurentsi. Komisjon ei kavatse kättetoimetamise hindadele ülempiiri kehtestada. Hindade reguleerimine on üksnes viimane abinõu juhul, kui konkurents ei too rahuldavaid tulemusi.

Komisjoni kolmas ettepanek käsitleb tarbijate õiguste kaitse tugevdamist ja sellega antakse riiklikele ametiasutustele õigus kontrollida, kas veebisaidid kasutavad tarbijate geoblokeerimist või pakuvad ELi eeskirju eiravaid müügijärgseid tingimusi (nt taganemisõiguse osas); nõuda kelmusega tegelevate veebilehtede kohest sulgemist; taotleda domeeniregistripidajatelt ja pankadelt teavet vastutava ettevõtja tuvastamiseks.

 

Allikas: Euroopa Komisjoni Esindus Eestis