Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa Kohtu esindaja hinnangul rikkusid pagulastest keeldunud riigid EL-i reegleid

01.11.2019

Poola, Ungari ja Tšehhi rikkusid Euroopa Liidu seadusi, kui keeldusid osalemast 2015. aasta pagulaskriisi ajal kokku lepitud põgenike ümberpaigutamise skeemis, leidis Euroopa Kohtu kohtujurist.

“Liikmesriigid ei saa kasutada oma viidet sisejulgeoleku tagamisele selleks, et keelduda Euroopa Liidu meetmetest, millega nad nõus ei ole,” leidis kohtujurist Eleanor Sharpston oma otsuses, mis neljapäeval avaldati.

Euroopa Komisjon oli need kolm riiki 2017. aasta detsembris kohtusse kaevanud, kuna need keeldusid osalemast ühekordses pagulaste ümberpaigutamise programmis, millega oleks teistesse liikmesriikides paigutatud kuni 160 000 Kreekasse ja Itaaliasse tulnud migranti, edastas väljaanne Politico.

Liikmesriigid leppisid 2015. aastal pagulaste suure surve alla sattunud Kreeka ja Itaalia abistamiseks Euroopa Komisjoni initsiatiivil kokku pagulaste ümberpaigutamise ja ümberasustamise skeemis, mille kohaselt sai iga liikmesriik põgenike vastuvõtu kvoodi. Poola, Ungari ja Tšehhi aga keeldusid skeemis osalemast, viidates julgeolekuohule ning pagulaste tekitatud koormusele nende riikide ühiskondadele.

 

Loe edasi: err.ee