Esita küsimus elik@nlib.ee

Euroopa hakkab tunnistama Eesti digiallkirja

08.02.2016

Euroopa Liidu riikide asutustega suhtlevatel Eesti kodanikel kaob suvel vajadus dokumente posti teel saata ja tekib õigus nõuda digiallkirja tunnistamist.

Selle õiguse annab meile 1. juulil jõustuv Euroopa Komisjoni määrus nimega eIDAS, milles üles loetud standardite hulgas on selline, millele vastab meie bdoc-formaadis digiallkiri.

Sellele standardile vastavat digiallkirja peavad Euroopa riigiasutused tunnustama, mis tähendab näiteks seda, et Eesti kodanikul on õigus saata kellegi vastu hagi Barcelona kohtule digiallkirjastatult. Samas peavad Eesti riigiasutused õppima hakkama saama Euroopast tulevate teist liiki digiallkirjadega.

«Eesti riigiasutused peavad hakkama vastu võtma ka teistest Euroopa Liidu riikidest Eesti digiallkirjaga samaväärse või «kangema» allkirjaga dokumente. Eesti elanikel tekib aga võimalus pöörduda teiste Euroopa riigiasutuste poole oma digiallkirjastatud dokumentidega,» võttis uuenduse kokku majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi nõunik Mait Heidelberg.

Natuke tuleb tema sõnul siiski ettevaatlik olla, kuna Euroopa on suur ja nähtavasti ühe päevaga see end ümber ei häälestata. «Kuni ametnikud kõikjal Euroopas taipavad ja kuni info igale poole pärale jõuab, võib võtta aega. Alguses lähevad asjad päris kindlasti kohmakalt,» ennustas Heidelberg.

Ministeeriumi riigi infosüsteemide peaspetsialisti Mikk Lellsaare sõnul ei pea Eesti ametiasutused olema võimelised digiallkirjastatud dokumente üksnes vastu võtma, vaid neid ka avama ja läbi vaatama.

 

Loe edasi: Postimees