Seadusandlus
Euroopa Liidu seadusandluse aluse moodustavad asutamislepingud ehk primaarne (esmane) õigus, millele tuginevad liidu institutsioonides vastu võetavad õigusaktid ehk sekundaarne (teisene) õigus. Esmase õiguse moodustavad liikmesriikide vahelised lepingud, millest tähtsaimad on Euroopa ühenduste asutamislepingud koos lisade, protokollide ning muudatusi tegevate lepingutega. Ühenduse teisese õigusega on täpsustatud asutamislepinguid. Kohustuslikud õigusaktid on määrused, direktiivid ja otsused. Soovitused ja arvamused pole kohustuslikud.
Määrused on täies mahus siduvad ning kohustuslikud kõigis liikmesriikides. Need avaldatakse Euroopa Liidu Teataja õigusaktide L seerias. Selliselt avaldatuna muutuvad määrused automaatselt ja ilma siseriikliku harmoneerimiseta liikmesriikide õigussüsteemi osaks. Direktiivid on liikmesriikidele kohustuslikud, kuid liikmesriigid saavad ise otsustada, milliste meetoditega (seadus, valitsuse määrus jne) tagada nende täitmine. Otsused on siduvad üksikisikutele, ettevõtetele, ühenduse institutsioonidele või liikmesriikidele sõltuvalt sellest, kellele need on suunatud. Soovitus kajastab liidu nägemust meetmetest, mis on vajalikud mingi eesmärgi saavutamiseks. Arvamus esitab liidu vaateid mingile küsimusele, kuid ei pruugi soovitada mingeid tegevusi.
Sellelt lehelt leiab loetelu olulisematele ELi andmebaasidele ja ELI institutsioonide dokumendiregistritele.
Aluslepingud
- Euroopa Söe- ja Teraseühenduse leping, Pariis 1951 (jõust. 1952)
- Euroopa Majandusühenduse asutamisleping, Rooma 1957 (jõust. 1958)
- Euroopa Aatomienergeetikaühenduse asutamisleping (Euratom), Rooma 1957 (jõust. 1958)
- Euroopa Liidu leping, Maastricht 1992 (jõust. 1993) - eesti keeles avaldatud väljaandes "Euroopa Liit. Lepinguraamat"
- Euroopa Liidu lepingu ja Euroopa Liidu toimimise lepingu konsolideeritud versioonid ning Euroopa Liidu põhiõiguste harta on ilmunud Euroopa Liidu Teatajas 26. oktoobril 2012 C 326/01 ja C 326/02
Muud õigusaktid
- Liitmisleping (Merger Treaty), 1965 (jõust. 1967) - lepinguga loodi Euroopa Ühenduste Nõukogu ja Euroopa Ühenduste Komisjon
- Ühtne Euroopa akt, 1986 (jõust. 1987) - avaldatud väljaandes "Euroopa Liit. Lepinguraamat"
- Amsterdami leping, 1997 (jõust. 1999) - avaldatud väljaandes "Euroopa Liit: [lepingud]"
- Nice´i leping, 2001 (jõust. 2003) - avaldatud väljaandes "Euroopa Liit: Nice´i leping; Euroopa Liidu leping; Euroopa Ühenduse asutamisleping; Euroopa Liidu põhiõiguste harta"
- Lissaboni leping, 2007 (jõust. 2009)
Eesti ja ELi vahel sõlmitud lepingud
- Euroopa leping (Eesti ja ELi vaheline assotsiatsioonileping), 1995 (lõppenud 1. mai 2004)
- Tšehhi Vabariigi, Eesti, Küprose, Läti, Leedu, Ungari, Malta, Poola, Sloveenia ja Slovakkia ühinemisleping, Ateena 2003 (jõust. 2004)
- Euroopa Komisjon: õigus
- EUR-Lex - juurdepääs Euroopa Liidu õigusaktidele
- Õigusloomemenetlused – jälgi konkreetse seadusandliku ettepaneku kujunemist ettepaneku esitamisest lõpliku õigusakti vastuvõtmiseni.
- JURE – kohtualluvus ning kohtuotsuste tunnustamine ja täitmine tsiviil- ja kaubandusasjades
- N-Lex - ühine juurdepääs ELi 23 liikmesriigi õigusakte sisaldavatele andmebaasidele
- Elektooniline Euroopa Liidu Teataja
- Legislative train - EL-i seadusandlikku protsessi jälgiv Euroopa Parlamendi andmebaas
- Legislative Observatory (OEIL) – Euroopa Parlamendi hallatav andmebaas, mis sisaldab seadusloomet ettevalmistavaid dokumente ning võimaldab jälgida seadusloomega seotud ELi institutsioonide tegevust, hinnata Euroopa Parlamendi ja selle komisjonide tööpanust, Euroopa Komisjoni aastast tegevuskava ja Euroopa Nõukogu eesistujate ettepanekuid.
- VoteWatch.eu - sõltumatu Euroopa Parlamendi hääletusi jälgiv lehekülg
- IPEX - ELi õigusaktide eelnõude menetlemine liikmesriikide parlamentides
- Eudralex - ELi farmaatsiasektori seadusandlus
- Euroopa Kohtu ajalooline kohtupraktika
- Euroopa Komisjoni rahvusvaheliste lepingute ja kokkulepete andmebaas - sisaldab kahe- ja mitmepoolseid lepinguid, mida saab otsida riigi, organistatsiooni ja tegevusvaldkonna järgi.
- Euroopa Liidu Nõukogu rahvusvaheliste kokkulepete ja konventsioonide andmebaas
- Õigusterminoloogia - Justiitsministeeriumi lehekülg
- Estlex - Eesti seadusandlus
- Elektrooniline Riigi Teataja
Dokumendiregistrid: