Otsing

Viimati uuendatud:28/04/2020 - 14:34
TTIP
Fookuse peateema sisu

Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse lepingu (TTIP)  sisuks on vähendada regulatsioone ja kaubandustõkkeid ning luua maailma suurim vabakaubandus- ja investeeringute ala.

Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerlusega soovib komisjon:

- avada USA turud ELi äriühingutele, sealhulgas avalike teenuste osutajatele;

- vähendada bürokraatiat, millega eksportivad ettevõtjad kokku puutuvad;

- kehtestada uued eeskirjad lihtsustamaks Atlandi-ülest eksporti, importi ja investeerimist ning muuta seda õiglasemaks.

Komisjon toetab vabakaubandust, kuid selle nimel ei tohiks ohvriks tuua Euroopa nõudeid sellistes valdkondades nagu toiduohutus, tervishoid, sotsiaal- ja andmekaitse ning kultuuriline mitmekesisus.

Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide kui maailma suurimate majanduste ja suurima kaubavahetusega partnerite läbirääkimisi saatis suur avalikkuse huvi. Arutelusid leppe üle ümbritsesid tugevad emotsioonid, sellel oli veendunud pooldajaid ja tuliseid vastaseid. Leppe ümber ringles müüte ja linnalegende.

Partnerid alustasid leppe üle läbirääkimisi 2013. aastal. Läbirääkimiste 14. voor  toimus 11. – 15. juulil 2016 Brüsselis ja 15.  voor 3. – 7. oktoobril 2016 New York´is.

Läbirääkimised peatusid seoses USA-s presidendi vahetumisega.  4. ametis oldud päeval allkirjastas presidendiks valitud Donald Trump määruse, mis tühistab Atlandi-ülese kaubandus- ja investeerimispartnerluse.

Märksõnad: Atlandi-ülene kaubandus- ja investeerimispartnerlus; vabakaubandus; majanduskoostöö; rahvusvaheline kaubandus; rahvusvahelised majandussuhted; piirangute kaotamine; majanduspoliitika; kaubanduslepingud; kaubanduspoliitika; Euroopa Liit; Ameerika Ühendriigid.

Teemaviited:  #TTIP #TAFTA #EUtrade

 

Pilt pärineb väljaandest “Transatlantic trade and investment partnership (TTIP). The opportunities for small and medium-sized enterprises”

Fookuslehe koostaja: Li Lind
Li.Lind@nlib.ee

Luba