Otsing

Viimati uuendatud:28/04/2020 - 14:33
Populism
Fookuse peateema sisu

Populism (< ld populus rahvas) on poliitiline demagoogiline tegevus oma erakonnale poolehoiu saavutamiseks ja võimule pürgimiseks*.

Euroopa poliitikas on populistlike erakondade esiletõusu märgata eriti peale 2008. aasta finantskriisi ja 2015. aasta pagulaskriisi. Euroopa parempopulistide peamised loosungid on euroskeptilisus ning vastuseis sisserändele.

Euroskeptilised ja äärmusparteid, mille toetus oli varem marginaalne, koguvad toetajaid ja saavutavad edu valimistel. Alternatiiv Saksamaale (AfD) on esimene parlamenti pääsenud paremäärmuslik erakond pärast Teist maailmasõda. Liigat ja Viie Tähe Liikumist toetas parlamendivalimistel ligi 50 protsenti Itaalia valijatest. Fidesz kogus Ungari valimistel 49 protsenti häältest. Ka vasakpoolsed populistid on hakanud toetust kasvatama selliste erakondade näol nagu Podemos Hispaanias või La France Insoumise Prantsusmaal.

Märksõnad: Euroopa Liidu maad; Euroopa Liit; eurointegratsioon; populism; võimupoliitika; paremäärmuslus; ekstremism; parteid; vasakäärmuslus; radikalism; rahvuslus; euroskeptitsism

 

* Võõrsõnade leksikon / Eduard Vääri, Richard Kleis, Johannes Silvet ; parandanud ja täiendanud Eduard Vääri. – Tallinn : Valgus, 2000 (Tallinn : Tallinna Raamatutrükikoda). – 1072 lk.

 

Fookuslehe koostaja: Li Lind
Li.Lind@nlib.ee

Luba