Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Strasbourgis: Suurbritannia võib saada õiguse piirata sisserändajate sotsiaaltoetusi

04.02.2016

Suurbritannia saaks ühekordse õiguse piirata neljaks aastaks sotsiaaltoetusi sisserändajatele, kui David Cameron suudab veenda britte eelseisval referendumil hääletama Euroopa Liitu jäämise poolt.

Kuid kestnud läbirääkimised Londoniga on viimaks vormistatud kompromissiks, mis peaks aitama David Cameronil veenda britte eelseisval referendumil hääletama Euroopa Liitu jäämise poolt. Selles on vähemalt veendnud Brüsseli tippametnikud, vahendasid ERR-i raadiouudised.

“Olen alati öelnud, et tahan näha Suurbritanniat Euroopa Liidu liikmena, kes kuulub liitu ausal kokkuleppel. Lahendus, mille oleme välja pakkunud, on õiglane Suurbritanniale ja 27 teise liikmesriigile,” ütles Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker.

Õiglane lahendus näeb muu hulgas ette, et London saab Euroopa Liidus vabalt liikuvaid töötajaid ajutiselt ilma jätta sotsiaaltoetustest. Komisjon õigustab toetuste piiramist tõsiasjaga, et erinevalt mitmest teisest riigist, ei piiranud Suurbritannia 2004. aastal uute EL-i liikmesriikide kodanike ligipääsu oma tööturule.

Kui Britid tahavad liitu jääda, siis saaksid nad nüüd tegeleda otsuse tagajärgedega, ütles Juncker. “Me pakume välja kaitsemehhanismi, mis on loodud spetsiaalselt arvestades Suurbritannia muresid. See lubaks riigi tööturule äsja saabunud võõrtööliste toetusi piirata kuni neljaks aastaks. Mehhanism on ajaliselt piiratud ja on hädavajalik, et see oleks kooskõlas aluslepetega,” lisas Juncker.

Euroopa Komisjoni juhi sõnul saab mehhanismi rakendada erakorralistel puhkudel nagu kõik põhivabaduste kitsendusi. Kokkuleppe mustandi järgi väheneksid toetused vaid neil sisserändajatel, kes saabuvad Suurbritaniasse pärast seda, kui valitsuste vaheline lepe on sõlmitud, kuid sellegipoolest tekitab see ebavõrdse olukorra, ütles Eesti europarlamendi saadik Urmas Paet.

 

Loe edasi: uudised.err.ee