Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Salzburgis: rändekriisis ja Brexitis EL-i riigijuhtide kokkulepet ei sündinud

21.09.2018

Euroopa Liidu riigijuhtide kohtumine Austrias Salzburgis lõppes suuremate otsusteta rändekriisi ja Brexiti küsimustes.

Riigijuhtide kolmapäevane õhtusöök leidis aset Mozarti sünnilinna Salzburgi kuulsa teatrimaja laval. Teemaks oli rändekriis. Sõnavõtud ülemäära dramaatilised ei olnud, aga lähenemist küsimuses, mida ikkagi teha sisserändajatega ja kuidas neid jagada, ei sündinud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Lihtsamalt sünnivad kokkulepped, et on vaja tugevdada piirivalvet ja tõhustada koostööd Aafrika riikidega.

“Lahendus saab olla ainult selles, et paatidel ei lasta Põhja-Aafrikast startida. Ja kui paadid tulevad, siis me peame tegema kõik võimaliku, et nad pärast päästmist saadetaks tagasi Aafrikasse, mitte ei võetaks Euroopasse,” ütles Austria liidukantsler Sebastian Kurz.

Öises Salzburgis demonstreeris mõnisada inimest, enamuses noored, et nemad ei jaga oma riigijuhi seisukohti. “Kivi kivi haaval, müür müüri järel, las Euroopa kindlus langeb,” hõikasid nad.

Neljapäev oli Brexiti päralt. Euroopa Liidu riigijuhid ütlesid, et Suurbritannia peaministri Theresa May väljapakutud plaan, mis jätaks Suurbritannia justkui ühe jalaga ühisturule ja teisega sealt välja, ei ole võimalik ja et ilma kokkuleppeta Iirimaa piiri küsimuses lahkumislepet ei sünni.

“Peab olema selge, et on mõned asjad, milles me ei ole valmis kompromissile minema. Need on, esiteks, meie neli põhivabadust ja ühisturg. Sellepärast me jääme skeptiliseks ja kriitiliseks selle osa suhtes Chequersi ettepanekus,” kinnitas Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

 

Loe edasi: err.ee