Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Riias: idapartnerluse tippkohtumine tõi Ukraina ja Gruusia viisavabadusele palju lähemale

23.05.2015

Riias lõppenud idapartnerluse tippkohtumisel võeti vastu kolmekümnest punktist koosnev deklaratsioon, kus toetatakse iga riigi suveräänsust ja kutsutakse täitma Minski leppeid. Ukraina ja Gruusia saavad viisavabaduse Euroopa Liiduga, kui täidavad aasta lõpuks selleks vajalikud tingimused.

13-leheküljelist dokumenti võib pigem võtta kui politiilist toetust, mitte niivõrd konkreetset tegevuskava. Aga siiski – Gruusia ja Ukraina tõenäolielt tuleval aastal viisavabaduse saavad, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Ukraina president Petro Porošenko peab viisavabadust nüüd pigem tehniliseks, mitte enam politiiliseks küsimuseks. Euroopa Liit ja Ukraina sõlmisid tippkohtumise ajal ka ligi kahe miljardi euro suuruse laenuleppe, mis peaks aitama Ukrainal reforme läbi viia. 1.jaanuarist jõustub Euroopa Liidu ja Ukraina vaheline vabakaubalepe.

“Mul on heameel, et kõik tippkohtumise debatid näitasid Euroopa Liidu ühtsust ja toetust Ukrainale,” ütles Porošenko.

Peaminister Taavi Rõivas rõhutas, et nii nagu kõigil riikidel, kes on saanud Euroopa Liidu liikmeks, nii peab ka idapartnereil olema kodutöö tehtud ja vajalikud kriteeriumid täidetud.

 

Loe edasi: uudised.err.ee