Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis: ummikusse jõudmine Kanadaga teeb murelikuks

21.10.2016

Ummikusse jõudmine Kanadaga kaubandusleppe (CETA) sõlmimisel teeb poliitilises plaanis murelikuks, tõdes ERR-i Brüsseli korrespondent Johannes Tralla.

Euroopa Ülemkogu teist päeva varjutasid Valloonia parlamendiga peetud läbirääkimised, kust Kanada kaubandusminister Chrystia Freeland pettunult lahkus, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Belgia prantsuskeelne Valloonia piirkond blokeerib Euroopa Liidu ja Kanada vabakaubanduslepet, mis peaks allkirjad saama tuleval nädalal ja mille Ülemkogu pidi reedel heaks kiitma.

“See on Belgia poliitilise süsteemi eripära, mis võib teoreetiliselt praegu tähendada seda, et kolme miljonit vallooni esindav Belgia regionaalne parlament võibki nurjata kaubandusleppe, mida on läbi räägitud seitse aastat ja mille majanduslikku mõju võiks tunda 500 miljonit eurooplast,” rääkis Tralla.

Tema sõnul poleks Euroopa Liidu jaoks leppe ebaõnnestumine mõõdetav niivõrd rahas, mida võib tuua Kanadaga lihtsam äriajamine.

“Palju suurem häda vaatab vastu sellest, millele osutas ka Kanada kaubandusminister, kes ütles, et talle sai selgeks, et Euroopa Liit pole võimeline sõlmima rahvusvahelist lepet isegi väga sarnaseid väärtusi jagava Kanadaga,” selgitas Tralla.

“Ja kui mõelda, et kevadel peaksid 27 liikmesriiki hakkama pidama lahutuskõnelusi Suurbritanniaga ja millalgi peaksid jätkuma vabakaubanduskõnelused USA-ga, siis ummikusse jõudmine Kanadaga, mida Euroopa Liidu liidrid on seni nimetanud parimaks liidu kaubandusleppeks, teeb iseenesest poliitilises plaanis üsna murelikuks,” lisas ajakirjanik.

 

Loe edasi: uudised.err.ee