Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis: Ülemkogu arutelusid kannab Tallinna vaim

19.10.2017

Seekordne Euroopa Ülemkogu toimub põneval ajal: hiljutiste liidrite, eelkõige Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõnede valguses on Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk teinud mitu nädalat visiite üle Euroopa ning pidanud telefonikõnesid Euroopa liidritega, et leida suund ja kiirus(ed), millega ühendus peaks edasi liikuma.

Kolmapäeva pärastlõuna Brüsselis. Päev hiljem peaks kosmosemuna hüüdnime kandvas Euroopa majas kohtuma Euroopa liidrid, et arutleda liidu ees seisvate väljakutsete üle. Üle maja kajab teadaanne, milles palutakse hoonest kohe lahkuda ning teistega koos kupatatakse majast välja ka grupp Eesti ajakirjanikke, kes on kohtumas Eesti euroametnikega.

Hiljem pistavad Brüsseli ametnikud ajakirjanikele pihku paberid, mis selgitavad, et teist korda nädala jooksul jõudsid ventilatsiooniprobleemi tõttu hoone köökidesse mürgised aurud, millega haigestus mitu töötajat. Kui esialgu kinnitati, et tippkohtumist see ei mõjuta, siis õhtuks otsustati järgmise päeva kohtumine korraldada siiski kõrval asuvas Justus Lipsiuse hoones.

Juunikuust saadik ette valmistatud kohtumise sisu see muidugi ei mõjuta. “Tallinna vaim juhib meie homseid arutelusid,” ütles Tusk päev enne neljapäeval ja reedel toimuvat Ülemkogu. Kohtumise keskseks teemaks saab nimelt Leaders’ Agenda, mille idee sündis Euroopa liidrite õhtusöögil Tallinnas ja mille Tusk on valmistanud hiljem riigipeadega peetud konsultatsioonide põhjal.

See dokument kaardistab liikmesriikide juhtide jaoks peamised teemad, mis on päevakorras 2019. aasta juunini. Riigipead hakkavad osa teemasid arutama ametlikel Euroopa Ülemkogu kohtumisel, samas kui teised toimuvad mitteametlikus formaadis – vastavalt sisule 28 või 27 liikmesriigiga.

 

Loe edasi: err.ee