Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis: suuri samme liidrid põgenikekriisi leevendamiseks ei astunud

29.09.2015

Erakorralisel Euroopa Ülemkogul suudeti kokku leppida 120 000 põgenike jaotamises, kuid kaugele tulevikku suunavat pilku ometigi heita ei osatud.

Euroopa Liidu valitsusjuhtide viimase Brüsseli kohtumise peamiseks saavutuseks võib pidada ka tõsiasja, et suurem omavaheline tüli õnnestus ära hoida, vahendas “Välisilm”.

Kohtumine möödus osalejate sõnul rahulikus õhkkonnas, kuigi päev varem vastuolulise hääletusega läbi surutud 120 000 põgeniku ümberjagamise tegi vaatlejad kokkupõrgete osas ärevaks.

Suuri samme põgenikekriisi leevendamiseks liidrid paraku ei astunud. Otsus eraldada miljard eurot ÜRO humanitaaragentuuridele ja maailma toiduprogrammile võeti vastu leigelt, sest Türgis, Liibanonis ja Jordaanias asuvate põgenikelaagrite pikaajalised vajadused on kordades suuremad.

“Kui küsida, kas reageeritud on piisavalt kiiresti, siis minu hinnang on, et ei ole. Tõdemus, et tegemist on suurima kriisiga, on küll läbi jooksnud, aga kui vaadata, kui loiult on reformitud varjupaigasüsteemi, kui loiult on edasi liigutud hotspot‘idega, siis näib, et see kriis on alles kätte jõudmas,” nentis rändeekspert Uku Särekanno.

“On selge, et põgenike ja migrantide suurim sissevool on alles ees. Seetõttu peame korrigeerima Euroopa avatud uste ja akende poliitikat. Nüüd peaks fookus olema meie välispiiride kaitsel ja välisabil põgenikele ja riikidele meie naabruses,” rääkis Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk.

Schengeni välispiiri agara tarastajana kuulsust kogunud Ungari peaminister Viktor Orban soovitas oma lähenemisviisi ka Kreekasse saabuvate põgenike peatamiseks. Liidrite seas see siiski toetust ei leidnud.

 

Loe edasi: uudised.err.ee