Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis: piirivalveagentuur Frontex võib saada õigusi juurde

16.10.2015

Türklased saavad Euroopasse lihtsamalt viisasid, kui Ankara paneb piiri kinni Euroopa Liitu kippuvate põgenike ees, kuid Euroopa Ülemkogu ei suutnud südaööni väldanud kohtumisel kokku leppida täpses rahasummas, mis Türgile põgenikekriisiga paremaks toimetulekuks makstakse.

Ülemkogu üheks peaküsimuseks kujunenud küsimuse osas “Mida anda Türgile?” jäid liidrid napisõnaliseks. Lepiti kokku, et Türgi viisalihtsustusprotsess saab olema seotud Ankara pingutustega hoida põgenikke Türgi laagrites, vahendasid ERR-i teleuudised ja “Aktuaalne kaamera”.

“Me seome kokku Türgi tulemused migratsiooniküsimuses ja viisavabaduse,” ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

“Teie aitate meid, meie aitame sind – nii lihtne see ongi,” lisas Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk.

Türgi ei alahinda oma rolli Euroopa põgenikekriisi leevendajana. Ankara ütleb, et on põgenikele kulutanud 8 miljardit eurot ja tahab, et Brüssel panustaks omaltpoolt 3 miljardit. Parema piirivalvamise eest ootab Türgi ka uute peatükkide avamist Euroopa Liidu liitumiskõnelustel.

“Täna arutasime nii rahast kui ka uute peatükkide avamisest. Pean silmas Türgi liitumisperspektiivi taaselustamist uute peatükkide avamisega, kuigi Ülemkogu järelduste tekstis seda täpselt kirjas ei ole,” selgitas Saksamaa kantsler Angela Merkel.

Türgis viibib üle 2 miljoni valdavalt Süüriast saabunud põgeniku. Paljud neist on kaotamas lootust, et kodusõda võiks lähiajal lõppeda ja soovivad Türgi kasinate võimalustega laagritest lahkuda Euroopasse, et alustada uut elu.

Kuigi Europa Komisjon pakkus välja, et Türgi põgenikelaagreid võiks toetada kolme miljardi euroga, ei jõudnud valitsusjuhid omavahel kokkuleppele, kust see raha võtta.

 

Loe edasi: uudised.err.ee