Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis: Euroopa Komisjon ja Washington sõlmisid viimasel hetkel ajaloolise kokkuleppe

28.01.2017

Euroopa Komisjon saavutas Washingtoniga viimase hetke kokkuleppe andmevahetusreeglite üle. Uus lepe peaks USA luurel takistama eurooplaste andmete massilise kogumise, mida õigustühiseks kuulutatud Safe Harbour lepe ei suutnud tagada.

USA ja Euroopa Liidu vaheline andmevahetuskokkulepe Safe Harbour kaotas tõsiseltvõetavuse juba 2013. aastal pärast Edward Snowdeni paljastusi, mis maalisid elava pildi NSA ja teiste julgeolekuasutuste massilisest andmekogumisest, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Lepe sai surmahoobi möödunud oktoobris, mil Euroopa Liidu kohus selle õigustühiseks kuulutas. Liikmesriikide andmekaitsjad andsid Brüsselile ja Washingtonile kolm kuud, et leppida kokku uutes tingimustes, mis vastaksid Euroopalikule arusaamale andmekaitsest.

Veel täna pärastlõunal polnud selge, et kompromiss sünnib, kuid paari tunni eest teatas Komisjon, et läbirääkimised on lõppenud. “Lõpetasin just kõnelused USA kaubandusministri Pritzkeriga ja mul on hea meel, et Komisjoni kolledž kiitis läbirääkimiste tulemused heaks,” teatas Euroopa Komisjoni õigusküsimuste volinik Vera Jourova.

Ka Euroopa komisjoni digitaalse ühtse turu asepresident Andrus Ansip kinnitas, et uus kokkulepe tagab eurooplaste andmete kaitse USA territooriumil.

 

Loe edasi: uudised.err.ee