Esita küsimus elik@nlib.ee

ERR Brüsselis | Analüütik: Euroopa poliitika võidakse segamini lüüa

22.11.2016

Analüütiku Steven Blockmansi sõnul oli Trumpi valimine USA presidendiks nagu Molotovi kokteili heitmine Washingtoni poliitilise ladviku sekka. Tema hinnangul võivad sama teha ka Euroopa valijad.

Euroopa Parlamendi saadiku Urmas Paeti sõnul saaks Brüssel kiirete otsustega Euroopa Liidu seesmist kaitsekoostööd paremaks muuta. Hirmud NATO dubleerimisest ei tohiks neid samme tema sõnul pidurdada, vahendas “Välisilm”.

Euroopa kaitseliidu raporti üle hääletatakse Euroopa Parlamendi täiskogul teisipäeval.

“See raport pakub ühe variandina välja kaitseschengeni loomise, mis tähendab, et kui ühest liikmesriigist teise on vaja kasvava kriisi korral liigutada sõjaväelasi ja tehnikat, siis see peaks toimuma kiirelt ja sujuvalt. Täna on palju bürokraatlikke takistusi. Ühe Euroopa riigi sõjaväelaste liikumine teise võib võtta päevi või nädalaid,” rääkis Paet.

Tema sõnul on kriisid Euroopa sees ja ümber sedavõrd tõsised, et EL-i välispoliitika esindaja Federica Mogherini kõrvale oleks vaja eraldi kaitseküsimustega tegelevat volinikku.

“Ma arvan, et see on igati mõistlik, et kaitse- ja julgeolekuteemadega tegeleks keegi eraldi. Ma väga loodan, et kahe ja poole aasta pärast, kui järgmine Komisjon kokku tuleb, saavad kõik aru, et see on vajalik,” sõnas Paet.

Loe edasi: uudised.err.ee