Esita küsimus elik@nlib.ee

ELi president astus ametisse Lissaboni leppe jõustumisega

01.12.2009

Euroopa Liidu esimene president Herman Van Rompuy astus täna ametlikult ametisse Lissaboni leppe jõustumisega keskööl.

Endisest Briti eurovolinikust Catherine Ashtonist aga sai samal ajal Euroopa Liidu välispoliitikajuht ehk niinimetatud välisminister.

Lissaboni leppe eesmärgiks on tõsta ELi globaalset reitingut ning muuta ühenduse institutsioonide töö sujuvamaks. “Lissaboni lepe seab kodanikud Euroopa projekti keskmesse,” ütles Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso avalduses.

“Mul on hea meel, et meil on nüüd õiged institutsioonid tegutsemiseks ning stabiilsuse periood, nii et me saame suunata kogu oma energia selle saavutamisele, mis meie kodanikele korda läheb,” lisas Barroso.

Lissaboni lepe tugevdab ka Euroopa Parlamendi rolli ning vähendab riikide vetovõimalusi Euroopa poliitika üle.

“Euroopa Liit on paremini varustatud, et täita ootusi energeetika, kliimamuutuse, piirideülese kuritegevuse ja immigratsiooni valdkonnas. See võimaldab ka rääkida ühel häälel rahvusvahelisel areenil,” lubas Barroso.

Suurim tähelepanu on aga koondunud kahele uuele ametikohale, mis on 1. detsembril jõustunud leppe koheselt nähtavad mõjud.

Euroopa Liidu 27 liikmesriigi liidrid valisid seni Belgia peaministri ametis olnud Van Rompuy eelmisel kuul toimunud tippkohtumisel ELi esimeseks presidendiks. Presidendi ametiaeg kestab kaks ja pool aastat ning teda on võimalik veel üheks ametiajaks tagasi valida.

Presidendi ametikoha loomise üheks eesmärgiks on anda ELile stabiilsem juhtkond kui senine süsteem, kui ühenduse eesistumine vahetub liikmesriikide vahel iga kuue kuu järel.

ELi liidrid valisid Euroopa Komisjoni kaubandusvoliniku Ashtoni ühenduse kõrgeks välis- ja julgeolekupoliitika juhiks, tema ametiaeg kestab viis aastat. Ashton vahetab välja hispaanlase Javier Solana, kes juhtis ELi diplomaatiat viimased 10 aastat. Uue välispoliitikajuhi roll on aga Lissaboni leppe alusel märkimisväärselt laiem.

Lissaboni leppe jõustumise ametlik tseremoonia toimub teisipäeval, 1. detsembril Portugali pealinnas.

Allikas: BNS