Esita küsimus elik@nlib.ee

EL-is lendavad droonid võivad tulevikus saada kiibistamise kohustuse

30.10.2015

Euroopa Liit loodab lähitulevikus kehtestada droonide lennutamisele ühtsed reeglid. Nõudlus on ilmselge – kaugjuhitavad õhusõidukid ehk droonid on kogu maailmas muutumas üha populaarsemaks, tugevalt on kasvamas ka drooniteenuste pakkumine kui ettevõtluse vorm.

Eile kinnitas Euroopa Parlament raporti, mis annab nõu droonidesse puutuva õigusruumi loomiseks, muuhulgas on võimalik, et tulevikus tuleb droonid kiibistada ja GPS-iga varustada.

Raporti koostas transpordi- ja turismikomisjon, mis selgitas, et üle Euroopa Liidu kehtivateks vabadusteks tuleb siiski mõningased reeglid paika panna, seda eelkõige turvalisuse ja privaatsusega seotud probleemide ennetamiseks.

“Põhiline on see, mis seisab ka raporti pealkirjas – tuleb kindlustada droonide ohutu kasutus,” ütles raporti koostaja Jacqueline Foster. Tema sõnul ei soovi komisjon väga detailsete ettekirjutuste tegemist, vaid pakub Euroopa Komisjonile välja üldise raamistiku, kuidas kaugjuhitavate õhusõidukitega seonduvat õiguslikult paika panna. Esitatud raportit tasub võtta kui ettepanekute ja hinnangute kogumit, mis võiks aidata hiljem Euroopa Komisjonil seadusandlust muuta.

Liit näeb aga droonides suurt tulevikku, sest see on valdkond, mis võiks luua töökohti ja pakkuda mitmes valdkonnas arengut, olgu selleks filmitööstus, looduskatastroofide hindamine või pakkide kohaletoimetamine. Praegu puudub Euroopa Liidul ühine arusaamine sellest, kuidas droonidega seonduvat kontrollida ning kui näiteks Eesti drooniteenuse pakkuja sooviks minna mõnda muusse liiduriiki drooni lennutama, peab ta esmalt väga täpselt end sealsete reeglitega kurssi viima ja taotlema ka lube.

“Ühtlustatud eeskirjade puudumine EL-i tasandil võib Euroopa droonituru arengut takistada, kuna siseriiklikke lubasid teistes liikmesriikides üldjuhul vastastikku ei tunnustata,” seisab raportis.

 

Loe edasi: uudised.err.ee