Esita küsimus elik@nlib.ee

EL-i siseministrid arutavad Tallinnas Itaalia põgenikekriisi lahendust

06.07.2017

Euroopa Liidu (EL) siseministrid arutavad neljapäeval ja reedel Tallinnas Itaaliat tabanud põgenikekriisi lahendamist. Euroopa Komisjon on esitanud kava, mis hõlmab abimeetmeid Itaaliale toimetulekuks sisserändajate vooga.

Kava näeb Itaaliale ette 35 miljoni euro suurust abi ning koostööd Liibüa ja teiste peamiste ebaseaduslike sisserändajate lähteriikidega.

Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi sõnul tuleb Itaalia suhtes näidata üles “täielikku solidaarsust”.

Komisjoni ettepanekuid arutavad EL-i ministrid Tallinnas.

Itaalia on võtnud sel aastal vastu 85 170 Euroopasse saabunud migranti 100 000-st. “Olukorra kiireloomulisus nõuab meilt ühise töö märkimisväärset kiirendamist ja Itaalia mitte omapead jätmist,” ütles Komisjoni president Jean-Claude Juncker teisipäeval avalduses.

Komisjoni uus kava näeb ette Liibüa võimude assisteerimist Liibüa-Itaalia 46 miljoni euro suuruses ühisprojektis, mille eesmärk on rajada päästekeskus Põhja-Aafrika riiki ning täielikult toimiva merepääste koordineerimise keskuse rajamise toetamist Liibüas.

Samuti peab EL aitama kava alusel kaasa Liibüa lõunapiiri tugevdamisele ning riigi toetamisele koostöös teiste Aafrika riikide Egiptuse, Nigeri, Etioopia ja Sudaani väljarännanud kodanike tagasivõtmisel.

Euroopa Liit saadaks Itaaliasse ühtlasi ametnikke, kes abistavad sisserändajate tagasisaatmises, kellel pole lootust turvapaiga saamiseks. Selleks on Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiamet valmis suurendama taotluste menetlemist toetavate mobiilsete rühmade arvu ning Euroopa Piiri- ja Rannikuvalve 500 tagasisaatmiseksperdist koosnev kiirreageerimisreserv on Itaalia käsutuses, kui ta seda vajab, teatas Euroopa Komisjon.

 

Loe edasi: err.ee