Esita küsimus elik@nlib.ee

EL-i migratsioonikohtumisel tekitasid enim pingeid Itaalia ettepanekud

26.06.2018

Euroopa Liidu 16 riigi juhid kogunesid pühapäeval Brüsselisse mitteametlikule kohtumisele, et arutada rändekriisi. Mingeid kokkuleppeid ei sõlmitud, kuid arutelud keerlesid allikate teatel peamiselt Itaalia peaministri Giuseppe Conte ettepanekute ümber.

Riigipead kutsus kokku Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker, et valmistuda 28.-29. juunil toimuvaks Euroopa Ülemkoguks, mille keskmes on muu hulgas ka rändepoliitika ning Euroopa ühise varjupaigasüsteemi reform, vahendas Euractiv.

Peamine pingeallikas minikohtumisel oli rohkem Vahemerd ületavaid migrante vastu võtmast keelduva Itaalia värske valitsusjuhi Conte ning Prantsusmaa vahel, kes nõuab Itaalialt koostööd. Conte ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni suhted on viimasel ajal olnud väga pingelised.

Conte tuli Brüsselisse kümnest punktist koosneva plaaniga, mis kandis nime “Euroopa mitmetasandiline migratsioonistrateegia”. Plaan näeb Reutersi teatel muu hulgas ette, et EL-i riigid jagaksid koormat, mida majandusmigrantide liitu saabumine tekitab, või saaksid EL-ilt vähem raha. See tähendab, et riik, kuhu esimesena saabutakse, ei oleks migrantide eest vastutav ning keskused loodaks lisaks Itaaliale ja Hispaaniale ka teistesse riikidesse.

Teine plaan, mida arutati, oli Prantsusmaa-Hispaania idee, mille teksti ei avaldatud. Prantsuse diplomaatide sõnul tahaksid Pariis ja Madrid luua suletud põgenikekeskused ja protseduuri, mille abil varjupaigaotsijad majandusmigrantidest eristada. Itaalia seisab sellistele keskustele tungivalt vastu.


Loe edasi: 
err.ee