Esita küsimus elik@nlib.ee

EL-i laienemine võis vähendada ida- ja lääneriikide vahelist teaduskoostööd

24.04.2017

Kuigi Euroopa Liidu ühine teadusruum peaks soosima piiriülest koostööd, oleks see kasvanud ida- ja lääneriikide vahel liidu laienemiseta kiiremini, vihjab uus analüüs. Teadusruumi lõimumispoliitikate puudustele vaatamata võib hakata nägema aga ka märke, et ajude väljavoolust on saamas viimaks ajude ringlus.

Peamise koostöö vähenemise põhjusena näevad ameerika ja itaalia teadlased eesotsas Alexander Peterseniga USA-s asuvast California Merced ülikoolist tööjõu vaba liikumist. Paljud laiema koostöövõrgustikuga teadlased siirdusid piiride avanedes lääneriikidesse. Nende kodumaale jäänud kolleegidel puudusid aga koostöö edendamiseks vajalikud kontaktid.

“Võimalus maailma näha on teaduses tähtis. Seega ei üritame me kohe kindlasti öelda, et liikuvuse kasv on halb. Me osutame, et sellel võib olla ebasoovitavaid kõrvalmõjusid. Noorteadlastele tuleb pakkuda lahkumiseks võimalusi. Kuid samal ajal tuleb kindlustada, et neil oleks põhjus tagasi tulla,” sõnas Petersen ERR Novaatorile antud intervjuus.

Loe edasi: uudised.err.ee