Esita küsimus elik@nlib.ee

EL-i eelarveläbirääkimistel vaieldakse uute valdkondade rahastamise üle

11.11.2019

Kuigi Euroopa Liidu riigid peavad peagi kokku leppima järgmises eelarveperioodis, on praegu eriarvamused riikide vahel endiselt väga suured ja kokkulepeteni jõudmine nõuab aega. Traditsiooniliste kulutuste kõrvale on lisandunud mitu uut valdkonda.

Eesti soovib, et ühtekuuluvuspoliitika kärped jääksid võimalikult väikseks ja et meie põllumeeste otsetoetused Euroopa keskmisele järele liiguksid.

Euroopa Liidus käivad eelarvearutelud on teravad. Üks suur sissemaksja Suurbritannia lahkub, samas on soovid kasvanud. Netosissemaksjad tahavad eelarvet kokku tõmmata, raha saajad hoida seda senisel tasemel.

Traditsiooniliste ühtekuuluvuspoliitika ja põllumajandustoetuste kõrval on lisandunud mitmeid uusi eesmärke näiteks kaitsevaldkonnas, piirikaitses, teadus- ja arendustegevuses ning muidugi kliimapoliitikas.

“Suured vaidlused selle üle praegu käivad, kui palju on võimalik säilitada traditsioonilisi kulutusi ja ikkagi katta uusi kulutusi. Lihtne vastus ongi, et mida suurem on üldmaht, seda suuremad võimalused on mõlemal,” rääkis Eesti alaline esindaja Euroopa Liidus juures Kaja Tael ERR-ile.

 

Loe edasi: err.ee