Esita küsimus elik@nlib.ee

EL ei jõudnud taas Albaania ja Põhja-Makedoonia asjus kokkuleppele

18.10.2019

Euroopa Ülemkogul osalevad liikmesriikide juhid ei jõudnud öötundideni kestnud läbirääkimistel kokkuleppele, kas alustada Albaania ja Põhja-Makedooniaga liitumiskõnelusi või mitte.

Kriitikud juhivad tähelepanu sellele, et riigijuhid ei tulnud välja isegi ametliku otsuse edasilükkamisest teatava ja samal ajal kaht riiki innustava formaalse avaldusega, ning Albaania ja Põhja-Makedoonia püüdluste toetajad hoiatavad, et otsuse venimine kahjustab Euroopa Liidu usaldusväärsust, vahendab Politico.

Liitumiskõnelustega edasiliikumisele oli tugevalt vastu Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kellel õnnestus lõpuks veenda ka teisi liidreid, sealhulgas ülemkogu alalist eesistujat Donald Tuski ja Saksamaa liidukantslerit Angela Merkelit, kes olid algselt liitumiskõneluste alustamise poolt.

Hollandi peaminister Mark Rutte omakorda pooldas võimalikku kompromissi, mis oleks lubanud alustada kõnelusi Põhja-Makedooniaga ning jätnud Albaania veel ootele, kuid kahe riigi taotluse eraldamine ei leidnud teiste riigijuhtide poolt samuti piisavat toetust.


Loe edasi
: err.ee