Esita küsimus elik@nlib.ee

Eiki Nestor: ELi eesistujamaaks olemine toob rahvusvahelist tähelepanu ja tõstab riigi tähtsust

08.01.2015

Euroopa Liidu eesistujamaaks olemine toob rahvusvahelist tähelepanu ja annab riigile võimaluse mõjutada tavapärasest enam Euroopa poliitikat, ütles Riigikogu esimees Eiki Nestor, kes osaleb täna Riias pidulikul üritusel, millega Läti riik tähistab eesistujamaaks saamist.

„Eesistujamaaks olemine toob endaga kaasa Euroopa suurema tähelepanu riigile ning tähendab paljude rahvusvaheliste ürituste toimumist riigis,“ ütles Nestor. „Samuti annab see riigile võimaluse mõjutada tavapärasest enam Euroopa poliitikat.“

Nestori sõnul tasub Eestil tutvuda ja huviga jälgida Läti tegemisi eesistujamaana, et saadud teadmisi oma eesistumise ajal parimal moel ära kasutada. „Soovin Lätile edu ja õnnestumisi eesistujarolli täitmisel,“ lisas ta.

Euroopa Liidu (EL) eesistujariik on liikmesriik, kes vastutab ELi Nõukogu töö korraldamise eest. ELi nõukogu on institutsioon, kus liikmesriikide ministrid kogunevad õigusaktide vastuvõtmiseks ning poliitika kooskõlastamiseks.

Eesistuja määratakse rotatsiooni korras kuueks kuuks. Läti juhib ELi Nõukogu tööd 1. jaanuarist 30. juunini, Eesti on eesistujamaaks 2018. aasta jaanuarist kuni juuni lõpuni.

Eesistujamaal toimuvad näiteks mitmed ELi Nõukogu kokkusaamised ning ELi Nõukogu abistavate töörühmade ja komiteede nõupidamised, samuti ELi liikmesriikide parlamentide esindajate vahelised kohtumised ja Euroopa Parlamendi erinevad üritused. Ühtekokku toimub Lätis seoses eesistujamaaks olemisega umbes 200 erinevat rahvusvahelist kokkusaamist.

Samuti saab eesistujamaa mõjutada seda, millised teemad on päevakorras ELi Nõukogus ning seda abistavates töörühmades ja komiteedes.

Kolm järjestikust eesistujamaad moodustavad nn trio, kellega valitakse ühine eesistumisprogramm ning koordineeritakse tegevusi. Eesti eesistumise trios on Suurbritannia (eesistuja 2017. aasta teisel poolaastal) ja Bulgaaria (eesistuja 2018. aasta teisel poolaastal).


Allikas:
Riigikogu